Nastepny dokument: Etyka
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO
Poprzedni dokument: Emisja głosu

Prawo oświatowe

Wprowadzenie do zagadnień prawoznawstwa poprzez zakres uregulowań zawartych w Konstytucji RP; źródła prawa stanowionego w RP, organy upoważnione do stanowienia prawa, hierarchia aktów prawnych, zakres ich obowiązywania, obowiązek i miejsce publikacji, budowa norm prawnych. Wskazanie i omówienie podstawowych uregulowań ustawy zasadniczej praw dziecka i obywatela, w tym w szczególności prawa i obowiązku nauki. Uwzględnienie w kontekście prawa RP zapisów umowy międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka.

Zapoznanie studentów z Ustawą o systemie oświaty, będącej źródłem podstawowych uregulowań funkcjonowania edukacji w RP oraz wybranymi aktami wykonawczymi do ustawy, rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Zapoznanie studentów z Ustawą - Karta Nauczyciela będącą źródłem praw i obowiązków wynikających ze statusu zawodowego nauczyciela oraz wybranymi rozporządzeniami Ministra określającymi realizację tych praw i obowiązków.

Celem przedmiotu jest nabycie przez studentów wiedzy i umiejętności samodzielnego poszukiwania aktów prawnych oraz ich analizowania (także w kontekście zachodzących zmian) oraz świadomego stosowania w praktyce nauczycielskiej, ze szczególnym uwzględnieniem metod nauczania, wychowania i opieki dla dobra dziecka oraz własnej satysfakcji i rozwoju zawodowego.

W treściach kształcenia poza zakresem wynikającym z ogólnych celów przedmiotu są także inne akty ustawowe i wykonawcze resortowe, stanowiące dopełnienie uregulowań związanych z zarządzaniem oświatą i szkołą oraz funkcjonowaniem szkoły i jej organów, takich jak m.in.: Kodeks Pracy, Kodeks Postępowania Administracyjnego, Ustawa o samorządzie terytorialnym, Ustawa o pomocy społecznej, Ustawa o ochronie danych osobowych oraz rozporządzenia wykonawcze do nich; a także aktualnie obowiązujące przepisy prawa miejscowego jak: uchwały organu samorządu gminy czy zarządzenia małopolskiego kuratora oświaty.

Warunki zaliczenia: obecność i aktywny udział w zajęciach oraz praca pisemna lub rozmowa zaliczeniowa (do wyboru przez studentów).

Wymienione powyżej akty prawne, ewentualnie aktualne publikacje.

Nastepny dokument: Etyka
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO