Nastepny dokument: Dydaktyka informatyki
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY SPECJALIZACYJNE I SPECJALNOŚCIOWE (DLA SPECJALNOŚCI MATEMATYKA Z INFORMATYKĄ)
Poprzedni dokument: Systemy baz danych

Wybrane zastosowania informatyki

Celem wykładu jest poszerzenie wiedzy studentów o wiadomości dotyczące wybranych dziedzin zastosowań technik informatycznych. Prezentowany zakres materiału powinien uświadomić słuchaczom skalę współczesnych zastosowań informatyki, zwłaszcza w rozwiązywaniu problemów nauki i techniki.

ROK IITREŚCI NAUCZANIA

Mając na uwadze specyfikę przedmiotu, pozostawia się wykładowcy wiele swobody w wyborze prezentowanych treści. Jego wybór może również uwzględniać sugestie studentów. Proponuje się, by wykład miał charakter przeglądu, omawiającego następujące tematy:

1. Zagadnienia sztucznej inteligencji, systemy decyzyjne oraz wspomagające podejmowanie decyzji, systemy automatycznego wnioskowania, systemy gromadzenia wiedzy, systemy eksportowe.
  2. Podstawowe informacje z biocybernetyki, sieci neuronowe, modele sieci, metody uczenia, przykłady zastosowań.
  3. Systemy wspomagające projektowanie, symulacja cyfrowa.
  4. Metody przetwarzania obrazów, rozpoznawanie obrazów (pattern recognition), zastosowanie metod rozpoznawania obrazów.
  5. Algorytmy genetyczne.

1. L. Bolc, P. Zaremba, Wprowadzenie do uczenia się maszyn, Akademicka Oficyna Wydawnicza, 1993.
  2. J. Hertz, A. Krogh, R. Palmer, Wstęp do teorii obliczeń neuronowych, WNT 1995.
  3. M. James, Pattern Recognition, John Wiley, Nwe York 1988.
  4. J. Korbicz, A. Obuchowicz, D. Uciński, Sztuczne sieci neuronowe: Podstawy i zastosowania, Akademicka Oficyna Wydawnicza, 1995.
  5. T. Mitchell, Machine learning, McGraw Hill, 1997.
  6. N. J. Nilsson, Arificiell Intelligence, A New Synthezis, Morgan Kaufmann, 1998.
  7. J. W. Shavlik, T. G. Dietterich (red.), Reading in machine learning, Morgan Kaufman, 1990.
  8. R. Tadeusiewicz, Podstawy biocybernetyki, PWN, 1991.
  9. R. Tadeusiewicz, Sieci neuronowe, Akademicka Oficyna Wydawnicza, 1993.
  10. P. Winston, Artificial Intelligence, Addison Wesley, 1995.
  11. J. Żurada, M. Barski, W. Jędruch, Sztuczne sieci neuronowe, PWN.

Nastepny dokument: Dydaktyka informatyki
Poprzedni dokument: Systemy baz danych