Nastepny dokument: Informatyka
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I PRZEDMIOTY KIERUNKOWE
Poprzedni dokument: Seminarium magisterskie

Fizyka

Celem nauczania tego przedmiotu jest uświadomienie studentom roli matematyki w fizyce i jej rozwoju a także wpływu fizyki na rozwój niektórych działów matematyki.

Zakłada się przy tym, że student w ramach studiów zawodowych na specjalizacji nauczycielskiej zaliczył 60 godzin fizyki klasycznej.

ROK ITREŚCI NAUCZANIA

Rozwój modeli matematycznych w fizyce i rola eksperymentu w ich weryfikacji, elementy teorii względności i wynikające z niej efekty relatywistyczne, eksperymentalne podstawy oraz główne postulaty mechaniki kwantowej i jej aparat matematyczny, zakres stosowalności teorii fizycznych; fizyka klasyczna jako przybliżenie mechaniki relatywistycznej i kwantowej, warsztat teoretyczny i doświadczalny współczesnego fizyka.

1. C. Kittel, W. D. Knight, M.A.Ruderman, Mechanika.
  2. E. H. Wichmann, Fizyka kwantowa.
  3. R. Eisberg, R. Resnick, Fizyka kwantowa.

Nastepny dokument: Informatyka
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I PRZEDMIOTY KIERUNKOWE