Nastepny dokument: Dydaktyka informatyki II
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY SPECJALNOŚCIOWE (DLA SPECJALNOŚCI MATEMATYKA Z INFORMATYKĄ)
Poprzedni dokument: Wybrane zastosowania informatyki

Dydaktyka informatyki I

1. Zapoznanie z programem nauczania informatyki w szkole podstawowej i gimnazjum.
  2. Przygotowanie do właściwego doboru treści przy realizacji konkretnych tematów lekcji z informatyki.
  3. Omówienie praktyk z informatyki realizowanych w szkole podstawoej lub gimnazjum.
  4. Poznanie zasad programowania w języku LOGO.

Tematy wykładów

1. Omówienie zajęć praktycznych przygotowujących do pracy w szkole: praktyka śródroczna i praktyka ciągła w szkole podstawowej.
  2. Informacja na temat przedmiotu ,,informatyka'' w szkole podstawowej i gimnazjum: cel zajęć, warunki prowadzenia przedmiotu, fromy prowadzenia zajęć.
  3. Omównie programu przedmiotu ,,informatyka'' w szkole podstawowej i gimnazjum -- przegląd programów zatwierdzonych przez MEN.
  4. Przegląd podręczników proponowanych przy realizacji przedmiotu ,,informatyka''.
Tematy ćwiczeń

1. Dyskusja nad realizacją programu nauczania dla przedmiotu informatyka.
  2. Szczegółowe omawianie wybranych lekcji.
  3. Praktyczne ćwiczenia w programowaniu w języku LOGO.

UWAGI O REALIZACJI PROGRAMU

Zajęcia -- ćwiczenia -- prowadzone są w trybie laboratoryjno -- konwersatoryjnym z czynnym udziałem studentów, którzy prezentują wybrane lekcje i omawiają związane z tematem probelmy. Studenci opracowują także algorytmy w LOGO (znajomość języka LOGO jest potrzebna do nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum).

1. E. Gurbiel, G.Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. M. Sysło, Informatyka, Poradnik dla nauczycieli, klasy IV-VI, WSiP Warszawa 1999.
  2. G. Koba, J. Bock, Informatyka, Podstawowe tematy, Poradnik metodyczny WS PWN, Warszawa - Wrocław, 1999.
  3. Z. Nowakowski, Dydaktyka informatyki, IV tom, Tytuł: Informatyka bez tajemnic, MIKOM, Warszawa 1996.
  4. S. Papert, Burza mózgów, PWN, Warszawa 1996.

Nastepny dokument: Dydaktyka informatyki II
Poprzedni dokument: Wybrane zastosowania informatyki