Elementy stochastyki z jej dydaktyką

TREŚCI NAUCZANIA
  1. Czekanie na jedną, bądź na jedną z $s$ serii skucesów i porażek. Czas czekania. Serie jednakowo dobre. Seria lepsza. Średnie czasy czekania na każdą z serii oddzielnie a serie jednakowo dobre i serie lepsze.
  2. Produkowanie co najwyżej przeliczalnych przestrzeni probabilistycznych jako zagadnienie stochastyki oraz dydaktyki matematyki.
  3. Gry losowe typu Toto Lotka a odkrywanie pojęć kombinatorycznych oraz ilustracja procesu podejmowania decyzji w warunkach ryzyka.
  4. Wartość oczekiwana zmiennej losowej jako osobliwe pojęcie matematyczne. Paradoksalne fakty związane z tym pojęciem stochastyki.
  5. Enaktywne, ikoniczne i symboliczne prezentacje w sensie Brunera w stochastyce.
  6. Matematyzacja w stochastyce.
  7. Rachunek prawdopodobieństwa i kombinatoryka na egzaminach maturalnych w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu.
  8. Produkt kartezjański dowolnych przestrzeni probabilistycznych.

1. F. Barth, R. Haller, Stochastik - Leistungskurs der Kolegstufe, Ehrenwirth, Munchen 1983.
  2. D. Bobrowski, Probabilistyka w zastosowaniach technicznych, WN-T, Warszawa 1986.
  3. W. Feller, Wstęp do rachunku prawdopodobieństwa, t.I, PWN, Warszawa 1987.
  4. M. Fisz, Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna, PWN, Warszawa 1958.
  5. R.L. Graham, D.E. Knuth, O. Patashnik, Matematyka konkretna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996.
  6. J. Jakubowski, R.  Sztencel, Wstęp do teorii prawdopodobieństwa, SCRIPT, Warszawa 2001.
  7. H. Kąkol, Podstawowe pojęcia statystyki i rachunku prawdopodobieństwa. Propozycja dydaktyczna, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1990.
  8. J. Kopka, Zkoumani ve školské matematice, KU Ružomberok 2006.
  9. L.T. Kubik, Rachunek prawdopodobieństwa. Podręcznik dla kierunków nauczycielskich studiów matematycznych, PWN, Warszawa 1986.
  10. H. Kutting, Didaktik der Wahrscheinlichkeitsrechnung, Herder, Freibur, Basel, Wien 1981.
  11. E. Łakoma, Historyczny rozwój pojęcia prawdopodobieństwa, CODN, Warszawa 1992.
  12. M. Major, B. Nawolska, Matematyzacja, rachunki, dedukcja i interpretacja w zadaniach stochastycznych, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 2000.
  13. A. Płocki, Prawdopodobieństwo wokół nas. Rachunek prawdopodobieństwa w zadaniach i problemach, Wydawnictwo DLA SZKOŁY, Wilkowice 2004.
  14. A. Płocki, Stochastyka dla nauczyciela. Rachunek prawdopodobieństwa, kombinatoryka i statystyka matematyczna jako matematyka ,,in statu nascendi", Wydawnictwo Naukowe NOVUM, Płock 2005.
  15. A. Płocki, Dydaktyka stochastyki, Wydawnictwo Naukowe NOVUM, Płock 2005.
  16. A. Płocki, Co przypadek sprawił w Przypadkowie, Wydawnictwo DLA SZKOŁY, Wilkowice 2001.
  17. A. Płocki, Czy Paulina była w Przypadkowie gapą?, Wydawnictwo DLA SZKOŁY, Wilkowice 2001.
  18. A. Płocki, Kto był w Przypadkowie dżentelmenem?, Wydawnictwo DLA SZKOŁY, Wilkowice 2001.
  19. K.A. Rosss, Ch.R.B. Wright, Matemtayka dyskretna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996.
  20. J. Scarne, Scarne's new Complete Guide to Gambling, Simon and Schuster, New York 1974.
  21. A. Żak, T.Zakrzewski, Kombinatoryka, prawdopodobieństwo i zdrowy rozsądek, Qudrivium, Wrocław 1994.

Instytut Matematyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 4.01.2008 (ostatnia modyfikacja: 6.03.2008)