Technologia informacyjna w nauczaniu matematyki

TREŚCI NAUCZANIA
  1. Wykorzystanie platformy e-learningowej do nauczania matematyki na przykładzie platformy Moodle.
  2. Zastosowanie kalkulatorów, kalkulatorów graficznych, programów komputerowych w procesie kształcenia pojęć matematycznych oraz ich rola w przezwyciężaniu trudności występujących w tradycyjnym nauczaniu matematyki podczas kształtowania pojęć z zakresu analizy i algebry.
  3. Zastosowanie kalkulatorów, kalkulatorów graficznych, programów komputerowych w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Rola tych środków w przezwyciężaniu typowych trudności towarzyszących uczniowi w trakcie rozwiązywania zadań i problemów z zakresu analizy i algebry.
  4. Zastosowanie kalkulatorów, kalkulatorów graficznych, programów komputerowych w prowadzeniu rozumowań matematycznych z zakresu analizy i algebry.
  5. Rola komputera w procesie kształtowania języka matematycznego.
  6. Rola komputera i kalkulatora w procesie czytania tekstu matematycznego.

1. D. Gaul, Elektroniczne sprawdziany z matematyki dla gimnazjum, Wydawnictwo ,,Dla szkoły'', Bielsko-Biała 1999.
  2. (red. H. Kąkol), Matematyka i komputery, SNM, Bielsko-Biała 1999.
  3. (red. H. Kąkol), Matematyka z elementami informatyki dla gimnazjum, Klasa 1, Wydawnictwo ,,Dla szkoły'', Wilkowice 1998.
  4. (red. H. Kąkol), Matematyka z elementami informatyki dla gimnazjum, Klasa 2, Wydawnictwo ,,Dla szkoły'' Wilkowice 1999.
  5. (red. H. Kąkol), Matematyka z elementami informatyki dla gimnazjum, Klasa 3, Wydawnictwo ,,Dla szkoły'' Wilkowice 2000.
  6. W. Pająk, Analiza problemów otwartych wspomaganych Cabri, Wydawnictwo ,,Dla szkoły'', Bielsko-Biała 1999.
  7. Matematyka, czasopismo dla nauczycieli,WSiP, Wrocław.
  8. Matematyka i Komputery, czasopismo Grupy Roboczej SNM, Bielsko-Biała.
  9. Nauczyciele i Matematyka [NiM], czasopismo SNM, Bielsko-Biała.
  10. Nauczyciele i Matematyka plus Technologia Informacyjna, SNM, Bielsko-Biała.
  11. Materiały pokonferencyjne ICTMT (International Conference on Technology in Mathematics Teaching).
  12. Materiały i artykuły zamieszczone na www.ap.krakow.pl/mat/komputery/
  13. Dydaktyczne programy komputerowe i dla kalkulatorów graficznych.
  14. Materiały zamieszczone na kursie e-learningowym na www.mat.ap.krakow.pl/moodle/
  15. Aktualna literatura tematu oraz materiały ze stron internetowych poświęconych tej tematyce.
Instytut Matematyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 4.01.2008 (ostatnia modyfikacja: 6.03.2008)