Nastepny dokument: Pedagogika
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO
Poprzedni dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO

Zapoznanie słuchaczy z podstawowymi pojęciami psychologicznymi i prawidłowościami funkcjonowania człowieka oraz jego rozwojem. Ukazanie zastosowań psychologii w procesie edukacji.

1. Przedmiot, metody badawcze, kierunki badań psychologicznych.
  2. Procesy poznawcze: percepcja, myślenie i rozwiązywanie problemów, funkcjonowanie systemu pamięci, wyszukiwanie i selekcja informacji.
  3. Uczenie się: warunkowanie, uczenie się poprzez rozwiązywanie problemów, uczenie się poznawcze, strategie metapoznawcze.
  4. Mowa i porozumiewanie się: komunikacja słowna, komunikacja pozasłowna, metakomunikacja.
  5. Procesy emocjonalno-motywacyjne; aktywizacja zachowania, wpływ emocji i motywacji na sprawność procesów poznawczych, motywowanie uczniów do nauki szkolnej.
  6. Psychologia różnic indywidualnych: osobowość, inteligencja, temperament, style poznawcze, style działania, typy umysłu, związek różnic indywidualnych ze sprawnością uczenia się szkolnego.
  7. Główne teorie rozwoju człowieka: psychodynamiczne, behawiorystyczne, poznawcze; strukturalne (teoria J.Piageta i teorie postpiagetowskie).
  8. Czynniki sprzyjające rozwojowi człowieka i hamujące jego rozwój, stadia rozwojowe a możliwości i zadania wychowania: zapis genetyczny, stymulacja zewnętrzna, edukacja; negatywny wpływ deprywacji poznawczej i emocjonalnej, zaniedbania wychowawcze, deficyty totalne i parcjalne; możliwości i preferencje w kolejnych stadiach rozwojowych, koncepcje wspierania rozwoju, dostosowanie strategii edukacyjnych do kolejnych stadiów rozwojowych, błędy dydaktyczne, błędy wychowawcze.
  9. Przystosowanie emocjonalno-społeczne w grupie rówieśniczej; dojrzewanie emocjonalne, socjalizacja, opanowywanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, nabywanie umiejętności rozwiązywanie konfliktów.
  10. Rodzinne uwarunkowania rozwoju: rola kontaktów z rodzicami, wpływ atmosfery rodzinnej, wzory osobowe, style wychowania.
  11. Zaburzenia zachowań: kryzysy rozwojowe, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia socjalizacji, niedorozwoje, zaburzenia sfery językowej (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia), zapobieganie i terapia zaburzeń.

UWAGI O REALIZACJI

Ze względu na specyfikę przedmiotu, prowadzący zajęcia wykorzystuje metody aktywizujące: dialog, dyskusja, próbki badawcze włącznie z opracowywaniem ich wyników. Słuchacze pod koniec I semestru sporządzają projekty oddziaływań psychodydaktycznych (np. motywowanie do uczenia się, pomoc w rozwiązywaniu zadań).

1. M. Ledzińska, G. Rudkowska, L. Wrona, Osoba, edukacja, dialog, t. I, cz. 1, rozdz. 1 i 6; cz. 3, rozdz. 1, 3, 7; cz. 4, rozdz. 3, t. II, cz. 1, rozdz. 1, 2, 3, 4. 5; cz. 5, rozdz. 2, 3, 4, 7, Kraków 2002.
  2. W. Pilecka, G. Rudkowska, L. Wrona, Podstawy psychologii, Kraków 1998 lub Kraków 2004.
  3. J. S. Turner, D. B. Helms, Rozwój człowieka, Warszawa 1999.

Nastepny dokument: Pedagogika
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELSKIEGO