Nastepny dokument: Wychowanie fizyczne
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO
Poprzedni dokument: Lektorat języka niemieckiego dla średnio zaawansowanych

Lektorat języka rosyjskiego dla średnio zaawansowanych

1. Wyrobienie kompetencji komunikacyjnej, czyli umiejętności budowania wypowiedzi dostosowanych do tematu lub sytuacji.
  2. Doskonalenie i integracja podstawowych sprawności językowych receptywnych (rozumienia ze słuchu i czytania ze zrozumieniem tekstów na poziomie średnio zaawansowanym) oraz produktywnych (mówienia i pisania).
  3. Przygotowanie studentów do skutecznego porozumiewania się nawet w przypadku niewystarczających środków językowych.
  4. Poznanie realiów życia codziennego, kultury kraju nauczanego języka w celu właściwej interpretacji wydarzeń społeczno- kulturalnych, świadomości różnic kulturowych, a co za tym idzie umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów z cudzoziemcami.

SEMESTRY 3 - 5TREŚCI NAUCZANIA

Treść programu stanowi tematyka obejmująca zagadnienia dotyczące:

realiów życia codziennego,
--
zjawisk społecznych, kulturalnych charakterystycznych dla Rosji i stanowiących wartość dla kultury światowej,
piękna przyrody i ekologii,
nauki i techniki.

SEMESTR 3

Zawieranie znajomości, identyfikacja osoby
    Rodzina, dom, znajomi
    Życie codzienne, otoczenie człowieka
    Szkoła, uczelnia, nauka, egzaminy
    Edukacja i system kształcenia w Rosji i Polsce
    Człowiek - wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, przyjaźń
    Czas wolny, odpoczynek, podróże
  2. Materiał gramatyczny:
    Czasownik - koniugacje, osobliwości odmiany, czasowniki nieregularne i zwrotne, czasy

Zaimek - zaimek osobowy, pytający, wskazujący, dzierżawczy, odmiana zaimków
    Rzeczownik - deklinacje, formy gramatyczne rzeczowników żywotnych i nieżywotnych, użycie rzeczownika z liczebnikiem, przymiotnikiem, zaimkiem

SEMESTR 4
    Mieszkanie, wyposażenie, urządzenia domowe
    Zdrowie, choroba, porada lekarska, higiena osobista
    Posiłki, potrawy, napoje, restauracje, bary itp.
    Handel, zakupy, sklepy
    Usługi
  2. Materiał gramatyczny:
    Przymiotnik - odmiana przymiotników twardo i miękkotematowych, związek zgody przymiotników z rzeczownikami, stopniowanie przymiotnika.
    Tryb rozkazujący, rząd czasowników.
    Liczebnik - liczebniki główne i porządkowe od 1 do 1000, odmiana liczebników, daty
    Przysłówek - przysłówki miejsca i kierunku ruchu oraz czasu, sposobu, stopniowanie przysłówków

SEMESTR 5
    Zawód, specjalizacja, praca
    Słownictwo związane z kulturą i sztuką (kino, teatr, muzeum)
    Środki masowej informacji
    Słownictwo związane z komputerami
    Społeczeństwo, stosunki wzajemne z innymi ludźmi i kulturami
    Zagrożenia cywilizacyjne, ochrona środowiska
  2. Materiał gramatyczny:
    Przyimek - przyimki określające miejsce, kierunek, położenie w przestrzeni, czas, cel
    Imiesłowy przysłówkowe i przymiotnikowe
    Mowa zależna
    Strona bierna

UWAGI O REALIZACJI

Zajęcia audytoryjne i laboratoryjne z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego oraz programów komputerowych służących do utrwalania i sprawdzania kompetencji językowej studentów.

Praktyczne przygotowanie studentów do egzaminu na certyfikat na poziomie B1 poprzez ćwiczenie wszystkich technik testowania.

WYMAGANE OSIĄGNIĘCIA

1. S. Ślusarski, I. Tiereszczenko, Repetytorium tematyczno-leksykalne, cz. 1, Wyd. "Wagros", Warszawa 2002.
  2. S. Ślusarski, I. Tiereszczenko, Repetytorium tematyczno-leksykalne, cz. 2, Wyd. "Wagros", Warszawa 2003.
  3. S. Szczygielska, Repetytorium tematyczno-leksykalne, cz. 3, Wyd. Zlatoust, Moskwa, 2002.
  4. A.L. Maksimowa, {\itcyr\cyracc 10 urokov russkovo rechevogo \'etikieta}, Wyd. Zlatoust, Moskwa, 2002.
  5. D. Duchnowska, {\itcyr\cyracc
Russki\u\i\ yazyk - Padgotovitiel\cprime nye matierialy k ekzamenu TELC B1}, Politechnika Krakowska, 2004.
  6. N. Andriuszyna, {\itcyr\cyracc Trienirovochnye testy po russkomu yazyku -
TRKI-1} wyd. Prospekt, Moskwa, 2004.
  7. G. Bruzda, H. Ples, {\itcyr\cyracc Ponemnogu obo vs\uml em,} Wyd. Naukowe AP, Kraków, cz. 1, 2, 3; 2001.
  8. S. Chawronina, A. Szyroczeńska, Język rosyjski. Ćwiczenia, wyd. Russki{\u{\i\/}}\kern.15em yazyk, Moskwa, 1995.
  9. Rosyjskojęzyczne portale internetowe np. www.km.ru; www.strana.ru,

Nastepny dokument: Wychowanie fizyczne