Nastepny dokument: Programowanie obiektowe
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I KIERUNKOWE Z INFORMATYKI
Poprzedni dokument: Systemy operacyjne

Wstęp do programowania

Wprowadzenie do zasad programowania strukturalnego i algorytmiki - dziedziny zajmującej się konstrukcją i analizą algorytmów. Zaznajomienie studentów z podstawowymi algorytmami informatycznymi - specyfikacja problemu, algorytm rozwiązujący i jego zgodność ze specyfikacją. Zapoznanie ich z wybranymi metodami programowania (programowanie funkcjonalne i obiektowe). Przedstawienie sposobów reprezentowania algorytmów i komputerowych demonstracji ich działania oraz możliwości samodzielnego i zespołowego rozwiązywania typowych problemów za pomocą komputera.

ROK IITREŚCI NAUCZANIA

UWAGI O REALIZACJI

Ćwiczenia odbywają się w pracowni komputerowej. Studenci opanowują zdolność samodzielnego tworzenia algorytmów i zapisywania ich w języku programowania. Podstawą zaliczenia jest rozwiązanie indywidualnego zadania poprzez opracowanie algorytmu (np. w formie schematu blokowego) oraz jego implementację komputerową.

1. N. Wirth, Wstęp do programowania systematycznego, WNT, Warszawa 1978.
  2. G. M. Weinberg, Myślenie systemowe, WNT, Warszawa 1979.
  3. Strużińska-Walczak, K. Walczak, Nauka programowania dla początkujących. Turbo Pascal, Wydawnictwo Walczak & Walczak, Warszawa 1993.
  4. Strużińska-Walczak, K. Walczak, Nauka programowania dla ... już nie całkiem początkujących, Wydawnictwo Walczak & Walczak, Warszawa 1996.
  5. Strużińska-Walczak, K. Walczak, Nauka programowania wizualno - obiektowego, Wydawnictwo Walczak & Walczak, Warszawa 1996.
  6. W. Porębski, Wstęp do programowanie w języku Pascal, Komputerowa oficyna wydawnicza "Help", Warszawa 1992.
  7. Z. Suraj, T. Rumak, Algorytmiczne rozwiązywanie zadań i problemów - wstęp do programowania w języku Pascal, Wydawnictwo oświatowe FOSZE, Rzeszów 1995.
  8. V. Aho, J. E. Hopcroft, J. D. Ullman, Projektowanie i analiza algorytmów komputerowych, PWN, Warszawa 1983.
  9. L. Banachowski, A. Kreczmar, Elementy analizy algorytmów, WNT, Warszawa 1982.
  10. D. Harel, Rzecz o istocie informatyki. Algorytmika, WNT, Warszawa 1992.
  11. S. Kowalski, A. W. Mostowski, Teoria automatów i lingwistyka matematyczna, PWN, Warszawa 1979.
  12. Marciniak, Podstawy systemu i języka Turbo Pascal, PWN, Warszawa 1989.
  13. M. M. Sysło, Algorytmy, WSiP, Warszawa 1997.
  14. P. Drożdżewicz, Programowanie dla Windows, Wydawnictwo Lynex - SFT, Warszawa 1992.
  15. P. Wróblewski, Algorytmy, struktury danych i techniki programowania, Helion 1996.
  16. J. Bentley, Perełki oprogramowania, WNT, Warszawa 2001.

Nastepny dokument: Programowanie obiektowe
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I KIERUNKOWE Z INFORMATYKI