Nastepny dokument: Tworzenie stron www i grafika
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I KIERUNKOWE Z INFORMATYKI
Poprzedni dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I KIERUNKOWE Z INFORMATYKI

Oprogramowanie użytkowe

Przedmiot ma na celu usystematyzowanie wiadomości wyniesionych ze szkoły średniej oraz poszerzenie wiedzy studentów związanej z wykorzystaniem edytora tekstu (na przykładzie MS Word), arkusza kalkulacyjnego (na przykładzie MS Excel), programu do tworzenia prezentacji multimedialnych (na przykładzie MS Power Point). W ramach zajęć studenci utrwalają znajomość pojęć dotyczących plików i katalogów oraz operacji na nich, tak aby móc swobodnie zapisywać i odczytywać tworzone przez siebie dokumenty. Poznają także wstępnie współczesne techniki komputerowe, zwłaszcza internet.

ROK ITREŚCI NAUCZANIA

1. Przechowywanie informacji w komputerze: system plików - katalog, plik, nazwa, rozszerzenie - typowe przykłady; pamięć - jednostki pamięci, nośniki, pojemność podstawowych nośników pamięci.
  2. Rodzaje oprogramowania: system operacyjny, programy narzędziowe, programy użytkowe.
  3. Kompresja i archiwizacja danych, problemy utraty informacji, wybór metody kompresji.
  4. Co to jest wirus komputerowy, metody ochrony przed wirusami.
  5. Edytor tekstu - Word:
  6. Arkusz kalkulacyjny - Excel:
  7. Prezentacje multimedialne.
  8. Internet:

UWAGI O REALIZACJI

Ćwiczenia odbywają się w pracowni komputerowej. Słuchacze poznają zasady tworzenia dokumentów tekstowych. Uczą się wykonywać obliczenia za pomocą arkusza kalkulacyjnego. Na zakończenie semestru wykonują pracę, która łączy w sobie umiejętności redakcji tekstu uzupełnionego o tabele danych i wykresy, rysunki uzyskane za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

1. Kaczmarewicz, B. Skłodkowski, Microsoft Word 97, Lynx-Sft. Warszawa 1998.
  2. M. Kopertowska, Zaawansowane możliwości edytora Word 2000, Mikom, Warszawa 2000.
  3. M. Kopertowska, Zaawansowane możliwości arkusza Excel 2000, Mikom, Warszawa 2000.
  4. M. Kuciński, ABC Excela, Wydawnictwo "Edition 2000", Kraków 1999.
  5. Microsoft Windows XP, wersja polska - krok po kroku, Wydawnictwo RM, Warszawa 2002.
  6. G. Perry, Poznaj Office XP w 24 godziny, Infoland, Warszawa 2001.
  7. M. Zając (red.), Podstawy użytkowania komputerów, Wydawnictwo Dla Szkoły, Wilkowice 2001.

Nastepny dokument: Tworzenie stron www i grafika
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY PODSTAWOWE I KIERUNKOWE Z INFORMATYKI