Nastepny dokument: Dydaktyka informatyki
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY SPECJALIZACYJNE I SPECJALNOŚCIOWE (DLA SPECJALNOŚCI MATEMATYKA Z INFORMATYKĄ)
Poprzedni dokument: Organizacja i architektura komputerów

Inżynieria oprogramowania

Zaznajomienie studentów z podejściem inżynierii oprogramowania do wytwarzania, zarządzania i rozwijania oprogramowania, student ma wynieść teoretyczną i praktyczną wiedzę odnośnie podstawowych pojęć i metod inżynierii oprogramowania.

ROK IIITREŚCI NAUCZANIA

Powstanie inżynierii oprogramowania i jej cele, cykl projektowania i życia oprogramowania oraz modele tego cyklu, poszczególne fazy powstawania oprogramowania, metody i modele analizy (modelowania), m.in. metodyka projektowania obiektowego, języki specyfikacji i projektowania (m.in. język UML), wybrane narzędzia wspomagające.

UWAGI O REALIZACJI PROGRAMU
Studenci powinni ugruntowywać swoją wiedzę teoretyczną, wyniesioną z wykładów, poprzez praktyczne zajęcia na ćwiczeniach, podczas których będą mieli za zadanie m.in. zamodelować np. poprzez podejście obiektowe, kilka określonych systemów komputerowych, przy użyciu jednego z narzędzi CASE; byłoby również bardzo wskazane, aby oprócz samego modelowania, studenci zaimplementowali, w wybranym języku wspomagającym programowanie obiektowe (C++) lub języku programowania obiektowego (Java), przynajmniej jeden z zamodelowanych przez siebie systemów - zależeć to będzie od stopnia znajomości, przez studentów, danego języka (C++ lub Java).

1. A. Jaszkiewicz, Inżynieria oprogramowania, HELION 1997.
  2. I. Sommerville, Inżynieria oprogramowania, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2003.
  3. G. Booch, J. Rumbaugh, I. Jacobson, UML przewodnik użytkownika, seria: "inżynieria oprogramowania", Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2002.
  4. J. Liberty, C++. Księga eksperta, HELION 1999.
  5. E. Yourdon, C. Argila, Analiza obiektowa i projektowanie. Przykłady zastosowań, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.

Nastepny dokument: Dydaktyka informatyki
Poprzedni dokument: Organizacja i architektura komputerów