Nadrzędny dokument: PRACA DYPLOMOWA ORAZ EGZAMIN DYPLOMOWY
Poprzedni dokument: Zalecenia do pisania, prowadzenia i oceny prac magisterskich oraz licencjackich z matematyki i dydaktyki matematyki

Wymagania do egzaminu licencjackiego

Na egzaminie licencjackim student powinien wykazać się znajomością i rozumieniem podstawowych pojęć matematycznych i ich własności oraz znajomością podstawowych zagadnień z dydaktyki matematyki, zwłaszcza w odniesieniu do problemów stanowiących przedmiot nauczania w szkole podstawowej.

Każdy student powinien być przygotowany do odpowiedzi na wymienione niżej zagadnienia oprócz oznaczonych numerami 10 - 13, obowiązkowych dla studentów o specjalności Matematyka z Informatyką.

1. Metody nauczania matematyki, w tym nauczania czynnościowe.
  2. Metodyka nauki o liczbie: a) naturalnej, b) całkowitej, c) wymiernej, d)  rzeczywistej. Konstrukcje zbiorów wymienionych liczb.
  3. Metody rozwiązywania równań, nierówności i ich układów (równoważność, analiza starożytnych, metoda graficzna).
  4. Własności miarowe figur geometrycznych. Przekształcenia, konstrukcje geometryczne. Metoda analityczna w geometrii.
  5. Algebra w szkole podstawowej. Struktury algebraiczne zbiorów liczbowych.
  6. Cele nauczania matematyki. Różne poziomy celów i ich relizacji -- przykłady z materiału szkolnego.
  7. Zadania matematyczne i ich rola w nauczaniu matematyki.
  8. Poglądowo-intuicyjne wprowadzanie pojęcia funkcji i jej wykresu. Definicje funkcji. Granica, ciągłość i różniczkowalność funkcji.
  9. Mierzenie, ujęcie teoretyczne i metodyczne. Związek całki z mierzeniem.
  10. Ogólne zasady budowy i działania sprzętu komputerowego.
  11. Charakterystyka typowego oprogramowania użytkowego.
  12. Etapy rozwiązywania zadania przy pomocy komputera:
    (a)
    Konstrukacja algorytmu,
    (b)
    Pascal jako narzędzie zapisu algorytmu.
  13. Wybrane zagadnienia dotyczące nauczania informatyki w szkole.

Nadrzędny dokument: PRACA DYPLOMOWA ORAZ EGZAMIN DYPLOMOWY

Instytut Matematyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, 1.06.2004