Nastepny dokument: Elementy informatyki
Poprzedni dokument: PRZEDMIOTY UZUPEŁNIAJĄCE

Repetytorium z matematyki

TREŚCI NAUCZANIA
1. Elementy logiki i teorii zbiorów.

Zdania logiczne, formy zdaniowe, tautologie logiczne i prawa działań na zbiorach. Rachunek zdań i zbiorów. Relacje i ich własności. Relacja równoważności i przykłady relacji porządkowych. Przykłady zastosowań praw logiki, teorii zbiorów i relacji.

2. Liczby i ich własności.

Konstrukcje zbioru i liczb naturalnych, całkowitych, wymiernych i rzeczywistych. Działania w zbiorach liczbowych, prawa działań. Podzielność i jej własności. Wartość bezwzględna. Indukcja matematyczna.

3. Funkcja i jej własności.

Definicja funkcji i podstawowe jej własności (monotoniczność, różnowartościowość, parzystość, nieparzystość, okresowość, ciągłość, różniczkowalność). Funkcje elementarne (funkcja liniowa, kwadratowa, logarytmiczna, wykładnicza, potęgowa, trygonometryczne). Przekształcenia wykresów funkcji. Ciągi. Przekształcenia. Badanie przebiegu zmienności funkcji.

4. Równania i nierówności.

Rozwiązywanie równań metodą równań równoważnych, analizy starożytnych i graficzną.

5. Geometria płaska i przestrzenna w zadaniach.

1. A. Birkholt, Analiza matematyczna dla nauczycieli, PWN, Warszawa 1977.
  2. Z. Krygowska, Geometria dla klasy I i II liceum ogólnokształcącego, WSiP, Warszawa 1978.
  3. A. Łominicki, G. Treliński, Geometria w szkole średniej cz. I i II, WSiP, Warszawa 1987.
  4. A. Musiatowicz, Metodyka rozwiązywania równań.
  5. Nowa matura zestaw testów dla uczniów szkoły średniej, Wydawnictwo Aksjomat, Toruń.
  6. H. Rasiowa, Wstęp do matematyki współczesnej, PWN, Warszawa 1999.
  7. Podręczniki do szkoły średniej.

Nastepny dokument: Elementy informatyki
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY UZUPEŁNIAJĄCE