Nastepny dokument: Zarządzanie sieciami
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY SPECJALNOŚCIOWE (DLA SPECJALNOŚCI MATEMATYKA Z INFORMATYKĄ)
Poprzedni dokument: Wstęp do programowania

Języki i techniki programowania

Zasadniczym celem nauczania przedmiotu jest przekazanie studentom umiejętności posługiwania się nowoczesnym, obiektowym językiem programowania w rozwiązywaniu zagadnień, które można wysłowić następująco:

--
problemy dydaktyki szkolnej (np. tworzenie programów przetwarzających specyficzne bazy danych, programów demonstracyjnych i symulacyjnych),
zagadnienia pracy naukowej,
problemy współczesnej techniki,
zabawa i rozrywka.

Szczególny nacisk zostanie położony na wyrobienie umiejętności adekwatnego
przełożenia relacji pomiędzy modelowanymi elementami rzeczywistości na relacje pomiędzy obiektami w tworzonym programie.

SEMESTRY 5 I 6TREŚCI NAUCZANIA
Wykład

Podstawowy kurs języka programowania C oraz języka C++, deklaracje zmiennych, instrukcje sterujące wykonaniem programu, operatory arytmetyczne, logiczne, tablice, wskaźniki, operacje na wskaźnikach, definicja i deklaracja funkcji, przekazywanie argumentów funkcji, zmienne globalne, lokalne, statyczne, rejestrowane, standardowe funkcje wejścia -- wyjścia, gospodarka pamięcią operacyjną, struktury, dynamiczne struktury danych (listy, drzewa), operacje na plikach, rozszerzenia obiektowe w C++, klasy, obiekty, dostęp do składowych obiektu, funkcje wirtualne, operatory, przykłady opisu rzeczywistości z użyciem programowania obiektowego.

Ćwiczenia laboratoryjne

Środowisko kompilatora, uruchamianie programów (debugger). Instrukcje sterujące wykonaniem programu -- uruchomienie krótkich programów. Wykorzystanie funkcji, wskaźników, dynamicznych struktur danych -- uruchamianie programów. Programowanie obiektowe w środowisku graficznym (XWINDOWS, WINDOWS).

1. K. Barteczko, Praktyczne wprowadzenie do programowania obiektowego w języku C++, Wydawnictwo Lupus, Warszawa 1993.
  2. P. Chomicz, R. Ulijasz, Programowanie w języku C i C++, Wydawnictwo PLJ, Warszawa 1992.
  3. B. W. Kerninghan, D. M. Ritchie, Język ANSI C, WNT, Warszawa 1994 (oraz starsze wydania).
  4. J. Kisielewicz, Język C w środowisku Borland C++, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1999.
  5. S. B. Lippman, Podstawy języka C++, WNT, Warszawa 1997.
  6. B. Stroustup, Język C++, WNT, Warszawa 1998.

Nastepny dokument: Zarządzanie sieciami
Poprzedni dokument: Wstęp do programowania