Nastepny dokument: Geometria
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KIERUNKOWE
Poprzedni dokument: PRZEDMIOTY KIERUNKOWE

Geometria elementarna

Poznanie przez studentów pojęć i twierdzeń bezpośrednio związanych z materiałem nauczania szkoły podstawowej w różnych ujęciach (figury elementarne i ich własności, matematyczne sposoby przedstawiania figur przestrzennych na rysunku płaskim, przekształcenia, ich własności i zastosowania w dowodach i konstrukcjach, konstrukcje na płaszczyźnie, najważniejsze fakty z historii geometrii). Oswajanie się studentów z tworzeniem, opisywaniem, definiowaniem i uogólnianiem pojęć; wykrywaniem, sprawdzaniem, dowodzeniem i uogólnianiem twierdzeń.

Przekształcenia izometryczne na płaszczyźnie i w przestrzeni, ich generowanie symetriami. Figury przystające, cechy przystawania. Podobieństwa jako odwzorowania zachowujące stosunek długości odcinków. Figury podobne i ich własności. Rozkład podobieństwa na jednokładność i izometrię. Inwersja względem okręgu i jej własności. Potęga punktu względem okręgu. Prosta potęgowa. Wielościany i bryły.

Przedstawianie figur przestrzennych na płaszczyźnie. Rzut równoległy. Diagram Schlegela. Siatka wielościanu. Wielościany foremne. Twierdzenie Eulera. Powierzchnie jednostronne.

1. M. Bryński, M. Włodarski, Konstrukcje geometryczne, WSiP, Warszawa 1979.
  2. H. S. M. Coxeter, Wstęp do geometrii dawnej i nowej, PWN, Warszawa 1967.
  3. M. Kordos, W. Szczerba, Geometria dla nauczycieli, PWN, Warszawa 1976.
  4. Z. Krygowska, Konstrukcje geometryczne na płaszczyźnie, PWN, Warszawa 1958.
  5. S. Serafin, G. Treliński, Geometria. Zbiór zadań z matematyki elementarnej, PWN, Warszawa 1976.
  6. Szkolne podręczniki geometrii i zbiory zadań (aktualnie używane i dawniejsze).

Nastepny dokument: Geometria
Nadrzędny dokument: PRZEDMIOTY KIERUNKOWE