Bogdan Choczewski
Akademia Pedagogiczna, Kraków

Sylwetka Profesora

W roku 2000 przypada podwójny jubileusz: siedemdziesięciolecia urodzin i pięćdziesięciolecia pracy zawodowej Profesora dra hab. Zenona Mosznera.

Urodzony 16 maja 1930 r. w Chorzowie jest Zenon Moszner pracownikiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nieprzerwanie od 15 maja 1950 r., od r. 1978 na stanowisku profesora zwyczajnego. W roku 1951 uzyskał dyplom magistra matematyki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stopień doktora w r. 1957, a doktora habilitowanego w r. 1963 uzyskał także na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UJ. Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk matematycznych został Mu nadany w r. 1969, a zwyczajnego w r. 1978.

W swej Uczelni, noszącej od 1 października 1999 r. nazwę Akademii Pedagogicznej, pełnił Profesor Moszner m. in. funkcje: dziekana (1965-68) Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego i dyrektora Instytutu Matematyki (1975-81 i 1984-89). Przez dwie kadencje był rektorem Uczelni: od 1971 do 1975 i w trudnym okresie 1981 - 1983. Podczas obchodów 50-lecia Uczelni w r. 1996 został zaliczony w poczet jej doktorów honorowych.

Profesor Zenon Moszner jest uczniem Profesora Stanisława Gołąba. Większość jego prac naukowych (spośród ponad 150) dotyczy początkowo teorii obiektów geometrycznych, a później teorii równań funkcyjnych, w tym równania translacji i jego zastosowań. Jest też autorem ok. 50 publikacji popularnonaukowych bądź dydaktycznych. Jest członkiem japońskiego towarzystwa naukowego Tensor i Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz komitetu redakcyjnego Aequationes Mathematicae.

Od powstania "Dydaktyki Matematyki" Profesor Zenon Moszner był związany z Redakcją tego Rocznika. Był członkiem Komitetu Redakcyjnego w roku 1982, a nastpnie od roku 1992 do chwili obecnej. W latach 1982-1989 pełnił funkcję Zastępcy Redaktora Naczelnego a w latach 1990-1992 Redaktora Naczelnego.

Dzięki swym publikacjom przedstawianym też systematycznie na konferencjach naukowych, w większości zagranicznych, cieszy się uznaniem specjalistów w kraju i za granicą. Profesor Maurice Frechet w pisemnej opinii zaliczył Profesora Mosznera do grona wybitnych współczesnych matematyków polskich.

Będąc; jak Profesor Zofia Krygowska w zakresie dydaktyki; inspiratorem, organizatorem i kierownikiem badań naukowych w zakresie matematyki, Profesor Zenon Moszner ukształtował razem z Nią profil naukowy Instytutu Matematyki WSP. Jest On twórcą szkoły naukowej w dziedzinie teorii równania translacji i jej zastosowań w takich np. dziedzinach matematyki jak układy dynamiczne, równania różniczkowe, teoria reprezentacji grup, iteracji funkcji czy obiektów geometrycznych.

Profesor Zenon Moszner jest matematykiem o ugruntowanej w kraju i za granicą pozycji naukowej, współtwórcą znanej na świecie polskiej szkoły równań funkcyjnych.