Aktualności
- Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek ogłosił „Konkurs na najlepszego Starostę Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie”. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich studentów Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pełniących funkcję Starosty roku. Konkurs obejmuje wszelką aktywność podjętą przez Starostów w okresie od 1 października 2022 roku do 7 czerwca 2023 roku. Zgłoszenia do udziału w Konkursie należy przesłać do dnia 10 czerwca 2023 roku do godziny 23.59. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zostały zawarte na stronie Internetowej.
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 12 kwietnia 2023 r. w sprawie: organizacji i przebiegu letniej sesji egzaminacyjnej i poprawkowej (krótko: sesji) w Instytucie Matematyki UP.
- Zarządzenie Z-cy Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji semestru letniego w roku akademickim 2022/23 oraz uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze letnim 2022/23, w warunkach zagrożenia epidemiologicznego.
- Sukces Koła Matematyków.
Miło nam poinformować, że Koło Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zajęło drugie miejsce w konkursie „Grant rektorski” na dofinansowanie projektów realizowanych przez studenckie koła naukowe w 2023 roku i zdobyło wsparcie finansowe na realizację projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w województwie małopolskim: interaktywne warsztaty dla szkół w mniejszych miejscowościach”. Szczegóły. - Konkurs na mural i aranżację strefy studenta na III piętrze budynku głównego Uczelni przy ul. Podchorążych 2 w Krakowie.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Dziale Spraw Studenckich (mural@up.krakow.pl) oraz na stronie: aktualności - Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji i przebiegu zimowej sesji egzaminacyjnej i poprawkowej sesji egzaminacyjnej (krótko: sesji) w Instytucie Matematyki UP
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze zimowym 2022/23.
- Spotkanie Inauguracyjne dla pierwszego roku studiów niestacjonarnych I i II stopnia
Uprzejmie zapraszamy na spotkanie inauguracyjne dla pierwszego roku studiów niestacjonarnych I i II stopnia, które odbądzie się 15 października o godzinie 12:00 w budynku głównym UP przy ulicy Podchorążych 2. Szczegóły zostały wysłane drogą elektroniczną na skrzynki pocztowe studentów. - Usłyszeć głos studentów
Wydarzenie „Usłyszeć głos studentów”, odbędzie się w dniu 1 października 2022 r. (sobota) w godzinach 10:00 – 15:00 w hotelu Novotel. Częścią wydarzenia jest spotkanie z kandydatami i absolwentami kierunku matematyka połączone z inauguracją pierwszych roczników studiów stacjonarnych I i II stopnia. Zapraszamy!
Matematyczna Wideomania: Szanowni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, |
![]() |
Projekty ERASMUS+ KA2 Instytut Matematyki UP liderem projektów BYOD i ONLIFE oraz partnerem w projektach STEAME GOES HYBRID i REVEALING - przedsięwzięciach wspieranych przez Komisję Europejską w ramach ERASMUS+ KA2 |
![]() |

Miło nam poinformować, że Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej w decyzji z dnia 16 lipca 2020 wydało POZYTYWNĄ ocenę programową dla kierunku MATEMATYKA prowadzonym na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na poziomie studiów pierwszego i dugiego stopnia. Kolejna ocena w roku akademickim 2025/26. |
![]() |
Premier o roli i znaczeniu dobrej edukacji matematycznej w nowoczesnym społeczeństwie:
Premier Wielkiej Brytanii...
Stypendium Ministra dla studentki kierunku Matematyka Z radością informujemy, że studentka kierunku matematyka lic. Aleksandra Gałecka otrzymała stypendium Ministra MEiN za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2022/2023. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! |
![]() |

Warsztaty związane z dniem otwartym UP organizowane w Instytucie Matematyki – 25.04.2023 r. sala 118
9.00–10.00 | dr Ireneusz Krech | IMAGINARY - ciekawe powierzchnie. |
10.00–10.15 | spotkanie ze studentami z Koła Matematyków UP. | |
10.15–11.45 | dr Jakub Kabat | HEX - zasady gry, strategie |
11.45–12.00 | spotkanie ze studentami z Koła Matematyków UP. | |
12.00–13.30 | dr Karol Gryszka | Kostka Rubika - tips & tricks |
13.30–13.45 | spotkanie ze studentami z Koła Matematyków UP. |
Obrona doktorska w IM: Dnia 23 marca 2023 r. w Instytucie Matematyki UP odbyła się publiczna obrona doktorska mgra Marka Janasza. Rozprawa mgra M. Janasza pt. Konfiguracje prostych i grupy symetrii została uznana przez recenzentów za pracę zasługującą na wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych! |
![]() |
Profesor UP członkiem Zarządu PTM Miło nam poinformować, że 29 listopada br na Walnym Zebraniu Członków PTM z Oddziału Krakowskiego, dr hab. Jacek Chmieliński, prof. UP został wybrany na kadencję 2023-25 na członka Zarządu Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. |
![]() |
Wykład im. A. Z. Krygowskiej Bardzo serdecznie zapraszamy na organizowany przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Jubileuszowy X Wykład im. A. Z. Krygowskiej, który wygłosi dr hab. Marianna Ciosek pt. Argumentowanie i dowodzenie na różnych etapach matematycznego kształcenia - w świetle współczesnych badań. Streszczenie wykładu można przeczytać tutaj. Wykład odbędzie się w czwartek 17 listopada 2022r. o godz. 17:00 w AULI A1 (nowy budynek) Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2 w Krakowie. |
Sesja naukowo-wspomnieniowa Serdecznie zapraszamy do udziału w Sesji naukowo-wspomnieniowej poświęconej Zachęcamy do osobistego udziału w sesji, choć możliwy jest również zdalny udział poprzez aplikację Zoom: Kliknij, aby dołączyć. | ![]() |

Archiwum
- Rok akademicki 2021/22
-
- Konferencja TiMER: Trends in Mathematics Education Research, 13-16 września 2022r., Kraków
-
Dzień Edukacji Matematycznej
Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego serdecznie zaprasza do udziału w Dniu Edukacji Matematycznej, który odbędzie się w najbliższy czwartek 26 maja w sali A1 w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, ul. Podchorążych 2 (nowa część budynku).
Plan wydarzenia (sala A1):
- 11:30 - Wykład i warsztaty Jennifer Goldberg pt. “Number sense routines for all students of all ages / Ćwiczenia kształtujące rozumienie liczb dla wszystkich uczniów w każdym wieku”
- 13:15 - Wykład Jennifer Goldberg pt. “Universal Design for Learning & Accommodations in the secondary Math Classroom / Uniwersalne Projektowanie Nauczania i jego Dostosowań na lekcjach matematyki w szkołach średnich"
- 14:45 - Przerwa
- 15:15 - Wykład prof. dr hab. Helena Siwek pt. „Znaczenie badań empirycznych w dydaktyce matematyki na podstawie własnych doświadczeń”
- 16:15 - Wręczenie dyplomów laureatom i promotorom "Konkursu PTM im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki" organizowanego przez Oddział Krakowski PTM.
- 16:30 - Prezentacja nagrodzonych prac przez Laureatów
- 17:15 - 17:45 Prezentacja projektów unijnych dotyczących edukacji matematycznej realizowanych przez IM UP
Możliwy jest również udział zdalny w sesji poprzez platformę Zoom:
https://us06web.zoom.us/j/89950106703?pwd=LzYvSWtZMnVYcCs4eUp3S2pqODZiZz09
Identyfikator spotkania: 899 5010 6703
Kod dostępu: J4P08FW celu przygotowania potwierdzenia Państwa udziału w wydarzeniu prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.office.com/r/cULB6HtLmK
Serdecznie zapraszamy!
Kolejny grant w IM UP!
Profesor Nataliia Ponomarova otrzymała grant w ramach programu CEEPUS CIII-Freemover-2122-158328 na realizację zadań badawczych w Polsce. Prof. Ponomarova jest profesorem wizytującym w Instytucie Matematyki UP, uchodźcą ze znajdującego się pod ostrzałem Uniwersytetu w Charkowie. Gratulujemy!.
Wykłady i warsztaty związane z dniem otwartym UP organizowane w Instytucie Matematyki – 16.03.2022 r.
9.30–10.00 dr Daniel Wójcik Własności pewnego czworokąta. link do wydarzenia 10.15–10.45 dr Sławomir Przybyło Metryki. Czy kula może być kwadratem? link do wydarzenia 11.00–11.30 dr Ireneusz Krech Paradoksy matematyki – czy potrafisz się dziwić? link do wydarzenia 11.30–12.00 prof. dr hab.
Tomasz SzembergIle jest matematyki w kryptowalutach? link do wydarzenia Zapraszamy również na LIVE online (13.00 – 15.00) ze studentami i pracownikami Instytutu Matematyki – SPOTKAJMY SIĘ! - link do wydarzenia
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 24 stycznia 2022 r. w sprawie: organizacji i przebiegu zimowej sesji egzaminacyjnej i poprawkowej sesji egzaminacyjnej (krótko: sesji) w Instytucie Matematyki UP.
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 13 stycznia 2022 r. w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze letnim 2021/22, w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
- Zarządzenie Z-cy Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji semestru letniego w roku akademickim 2021/22 oraz uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
- Zarządzenie zca-Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji semestru zimowego w roku akademickim 2021/22 oraz uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze zimowym 2021/22, w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
- - dr hab. prof. AGH Anna Katarzyna Żeromska: Kilka faktów z życia Profesora Bogdana J. Noweckiego
- - dr hab. prof. UP Maciej Klakla: Wspomnienia o Profesorze Bogdanie J. Noweckim
- - dr Mirosława Sajka: Wybrane aspekty działalności naukowej Profesora Bogdana J. Noweckiego W drugiej części zapraszamy do wspólnych wspomnień.
- Zarządzenie Dyrektora IM z dnia 30 listopada 2021r. w sprawie: wprowadzenia zajęć zdalnych w dniach 1-10 grudnia 2021r.
- Nowa wersja "Przewodnika studenta I roku" - dra Karola Gryszki juz dostepna online - kliknij, aby pobrać
- Dzień Edukacji Matematycznej w Instytucie Matematyki
Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Edukacji Matematycznej, który będzie odbywał się w IM oraz online w czwartek 18 listopada 2021 r. Program wydarzenia jest dostępny tutaj.
- Kolejny z cyklu wykładów im. A.Z. Krygowskiej odbędzie się 18 listopada 2021 r., godz. 16:00 w Auli A1 i online.
Odczyt wygłosi dr Edyta Juskowiak
(Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), szczegóły.
- Spotkanie informacyjne dla studentów dotyczące programu: ERASMUS+STUDIA oraz ERASMUS+PRAKTYKA
Zapraszamy Państwa na spotkanie informacyjne dla studentów dotyczące programu: ERASMUS+STUDIA oraz ERASMUS+PRAKTYKA. Spotkanie odbędzie się 28 października br. o godzinie 17.00 za pomocą platformy MS Teams. Więcej informacji dotyczących agendy spotkania znajdziecie Państwo w załączniku. Link do spotkania: Link do spotkania. - Inauguracje roku akademickiego dla pierwszych roczników studiów
stacjonarnych i niestacjonarnych:
1 października 2021, godz. 13.00 - Inauguracja I roku I stopnia 2021/22 (studia stacjonarne, kierunek matematyka) w budynku głównym UP, ul. Podchorążych 2, Kraków – obecność obowiązkowa - zobacz szczegóły
9 października 2021 godz. 12.00 - Inauguracja I roku II stopnia 2021/22 (studia niestacjonarne, kierunek matematyka) w budynku głównym UP, ul. Podchorążych 2, Kraków - zobacz szczegóły
4 października 2021 godz. 14.00 - Inauguracja I roku II stopnia 2021/22 (studia stacjonarne, kierunek matematyka) w budynku głównym UP, ul. Podchorążych 2, Kraków - zobacz szczegóły
16 października 2021 godz. 12.00 - Inauguracja I roku I stopnia 2021/22 (studia niestacjonarne, kierunek matematyka) w budynku głównym UP, ul. Podchorążych 2, Kraków - zobacz szczegóły
- List Ministra Edukacji i Nauki do Rektorów uczelni nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki.
Kolejna obrona rozprawy doktorskiej
Dnia 31 marca 2022r. odbyła się kolejna obrona rozprawy doktorskiej pracownika IM UP. Przed Komisją Doktorską w Instytucie Matematyki UP, stanęła mgr Barbara Barańska. Hybrydowe wydarzenie odbyło się za pośrednictwem platformy zoom, temat rozprawy doktorskiej: „Fenomenologia pojęcia stycznej do krzywej i związane z nią aspekty nauczania matematyki”. Pani Doktor serdecznie gratulujemy!
Habilitacja w Instytucie Matematyki UP!
Serdecznie gratulujemy dr Justynie Szpond i czekamy na powrót!
Kolejna obrona rozprawy doktorskiej
Dnia 14 stycznia 2022r. odbyła się kolejna zdalna obrona rozprawy doktorskiej pracownika IM UP. Przed Komisją Doktorską na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stanęła dr Joanna Markowicz. Wydarzenie odbyło się za pośrednictwem platformy wideokonferencyjnej, tematem rozprawy doktorskiej były „Wybrane własności i zastosowania sum prostych przestrzeni Banacha”. Pani Doktor serdecznie gratulujemy!
Kolejny grant NCN dla pracownika Instytutu
Miło nam poinformować, że dr Beata Deręgowska otrzymała w ramach konkursu Miniatura 5, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację wyjazdu badawczego "Stałe projekcji". Serdecznie gratulujemy!
Kolejny grant NCN dla pracownika Instytutu
Miło nam poinformować, że mgr Aleksandra Huczek otrzymała w ramach konkursu Preludium 20, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację projektu "Wokół hipotezy Karlssona-Nussbauma". Serdecznie gratulujemy!
Wręczenie nagród w Konkursie Anny Zofii Krygowskiej
Nagrody za najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki za rok 2020 zostały wręczone. Laureatom gratulujemy! Informacje o laureatach oraz szczegóły konkursu można znaleźć tutaj.
Sesja wspomnieniowa w IM UP
Serdecznie zapraszamy na Sesję wspomnieniową poświęconą śp. Profesorowi Bogdanowi J. Noweckiemu, zorganizowaną wspólnie przez IM UP oraz OK PTM.
Sesja odbędzie się w czwartek 20 stycznia 2022r. o godzinie 17:00 w sali 216 w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2.
Program Sesji składa się z dwóch części. W pierwszej części głos zabiorą:
Możliwy jest również udział zdalny w sesji poprzez platformę Zoom:
identyfikator spotkania: 968 2087 5586
hasło dostępu: 9GvjHA
link do spotkania: kliknij tutaj
Instytut Matematyki UP zaprasza na wydarzenie realizowane w ramach projektów INNOMATH oraz STEAME - przedsięwzięciach wspieranych przez Komisję Europejską w ramach ERASMUS+ KA2. Szczegóły oraz formularz rejestracyjny można znaleźć tutaj lub tutaj.
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy ś.p. Profesora Zenona Mosznera, wybitnego Naukowca, Nauczyciela i Mentora. Wieloletniego Rektora, Dziekana i Dyrektora. Wyjątkowego i wielkiego Człowieka i Przyjaciela.
Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego i serdecznego współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Emeryci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
1 czerwca - początek rejestracji na studia
Zapraszamy do studiowania matematyki w Instytucie Matematyki UP. W ofercie studia stacjonarne i niestacjonarne wszystkich stopni oraz studia podyplomowe. Zobacz szczegóły - Rok akademicki 2020/21
-
- Komunikat ze spotkania ws. organizacji zajęć w semestrze zimowym 2021/22na studiach stacjonarnych.
- Organizacja semestru letniego
ZARZĄDZENIE Z-cy Dyrektora ds. Kształcenia Instytutu Matematyki UP obowiązujące od 22.02.2021 roku w sprawie organizacji semestru letniego w roku akademickim 2020/21 oraz uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych - Organizacja procesu nauczania w semestrze letnim roku akademickiego 2020/21
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze letnim 2021, w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
- Ogólne informacje dotyczące realizacji praktyk zawodowych nauczycielskich
- Ogólne informacje dotyczące realizacji praktyk zawodowych nienauczycielskich - Instytut Matematyki UP partnerem projektów INNOMATH (strona projektu) oraz STEAME - przedsięwzięciach wspieranych przez Komisję Europejską w ramach ERASMUS+ KA2
- Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Serdecznie zapraszamy na publiczną obronę rozprawy doktorskiej Pana dra Sławomira Przybyły pt. „Algebry wolne w pewnych rozmaitościach fregowskich generowanych przez algebry trzyelementowe”, która odbędzie się 27 listopada 2020 r. o godz. 15:00 w trybie zdalnym na platformie Zoom. Szczegółowe informacje. - Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Serdecznie zapraszamy na publiczną obronę rozprawy doktorskiej Pani mgr Beaty Gryszki pt. „Approximate roots of quasi-ordinary polynomials”, która odbędzie się 26 listopada 2020 r. o godz. 12:00 w trybie zdalnym na platformie Zoom. Szczegółowe informacje - Uwaga ważna informacja dotycząca zajęć i konsultacji w Instytucie Matematyki:
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, konsultacje dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą się odbywać wyłącznie w formie zdalnej. Umówione wcześniej konsultacje stacjonarne powinny zostać zamienione na zdalne.
Od poniedziałku, 19 października wszystkie zajęcia prowadzone przez Pracowników IM w budynkach Uniwersytetu mogą odbywać się tylko i wyłącznie w trybie zdalnym. - Aktualizacja Zarządzenia Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze zimowym 2020/21, w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
- Zarządzenie zca-Dyrektora Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w sprawie: organizacji semestru zimowego w roku akademickim 2020/21 oraz uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych
- 2 listopada 2020 roku – godziny rektorskie
- Inauguracja studiów niestacjonarnych I Roku Akademickiego I stopnia
w Instytucie Matematyki odbędzie się w trybie hybrydowym 17 października 2020 roku (budynek główny, sala 216 i MS Teams). Szczegółowe informacje dotyczące spotkania zostaną Państwu przekazane drogą elektroniczną przez Opiekuna Roku.
Szczegóły spotkań
- Inauguracja studiów niestacjonarnych I Roku Akademickiego II stopnia
w Instytucie Matematyki odbędzie się w trybie hybrydowym 16 października 2020 roku (budynek główny, sala 216 i MS Teams). Szczegółowe informacje dotyczące spotkania zostaną Państwu przekazane drogą elektroniczną przez Opiekuna Roku.
Szczegóły spotkań
- Inauguracja studiów stacjonarnych I Roku Akademickiego I stopnia
w Instytucie Matematyki odbędzie się w trybie tradycyjnym 2 października 2020 roku (budynek główny, sala 216). Szczegółowe informacje dotyczące spotkania zostaną Państwu przekazane drogą elektroniczną przez Opiekuna Roku.
Szczegóły spotkań
- Pismo Rektora ds. Kształcenia do Dyrektorów Instytutów dotyczące współpracy z samorządami studenckimi.
Załącznik do pisma z informacjami dotyczącymi poczty uczelnianej, legitymacji i COS
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie: organizacji nauczania, zapewnienia wysokiej jakości kształcenia i realizacji obowiązków pracowniczych w semestrze zimowym 2020/21, w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
Ważna informacja dotycząca prac dyplomowych!
Uwaga. Nowe zarządzenie Rektora dotyczące archiwizacji prac dyplomowych (zmiana wzoru strony tytuowej i oświadczeń). Zobacz zarządzenie.Ważna informacja dotycząca dyplomowania!
Zgodnie z komunikatem Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju RKR.K.0211.1.2021 ostatnim dniem dyplomowania przed przerwą wakacyjną jest 20 lipca br. Kolejne terminy będą dostępne dopiero w sesji poprawkowej.Stypendium ministra dla studenta kierunku matematyka
Miło nam poinformować, że Pan Maciej Zięba, student trzeciego roku studiów pierwszego stopnia kierunku matematyka, specjalności analiza danych, uczestnik programu Najlepsi z Najlepszych 3.0, uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2020/2021. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Z radością informujemy, że dr Igor' Kontorovich (University of Auckland) uzyskał prestiżowe stypendium w Programie im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej . W ramach stypendium dr Kontorovich przyjedzie w 2021 do Polski by wspólnie z pracownikami Instytutu Matematyki UP prowadzić badania naukowe z zakresu dydaktyki matematyki. Serdecznie gratulujemy stypendyście i życzymy wielu owocnych dyskusji naukowych w czasie pobytu w naszym Instytucie. Wirtualny Dzień Otwarty w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie
Zapraszamy do wirtualnych odwiedziń w Instytucie Matematyki - 17 marca 2021r. Szczegóły wydarzenia można znaleźć tutaj.
Sprawdź także jak przebiegały przygotowania do dnia otwartego w Instytucie Matematyki na facebooku Instytutu Matematyki.
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy ś.p. Profesora Bogdana Jana Noweckiego, emerytowanego Profesora Uniwersytetu, wybitnego naukowca, długoletniego Dyrektora Instytutu Matematyki. Wyjątkowego i szlachetnego Człowieka i Przyjaciela.
Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego i serdecznego współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Emeryci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Noc Naukowców 2020
Podobnie jak w ubiegłym roku Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.
Szanowni Państwo rejestracja na wydarzenia w Instytucie Matematyki
Cyfra i znak, liczba i słowo – tajniki lingwistyki matematycznej!
Problem wieży z Hanoi – czy powinniśmy się obawiać końca świata?
Systemy pozycyjne
Turniej gry „Hex”
została zamknięta a maile z linkami do spotkań zostały wysłane. Jeśli nie otrzymali Państwo maila prosimy o kontakt: grzegorz.malara@up.krakow.pl.
Do zobaczenia na MNN 2020!
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy ś.p. Mgr Zofię Dunikowską, emerytowanego nauczyciela akademickiego, specjalistę w zakresie geometrii. Dobrego, prawego, wyjątkowego i niezwykle szlachetnego Człowieka i Przyjaciela.
Rodzinie Zmarłej składamy wyrazy głębokiego i serdecznego współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Emeryci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Informacja o ceremonii pogrzebowej.
II tura rekrutacji
na studia niestacjonarne I stopnia z matematyki - rejestracja elektroniczna do 15 października br. Sprawdź szczegóły!Z radością informujemy, że w ramach programu Erasmus+ KA2 - Cooperation for innovation and the exchange of good practices, w Instytucie Matematyki od 2020 realizowany będzie kolejny projekt dotyczący edukacji i zastosowania innowacji w edukacji: Enhancing functional thinking from primary to upper secondary school (FunThink). Kierownikiem projektu jest dr Mirosława Sajka. - Rok akademicki 2019/20
-
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 20 czerwca 2020 r. w sprawie: przebiegu sesji, procedury dyplomowania i przygotowań do semestru zimowego 2020/21 w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2.
- Dyrekcja Instytutu Matematyki zaprasza studentów kierunku matematyka na czat dotyczący organizacji semestru letniego w warunkach pandemii.
Spotkanie odbędzie się on-line 30 kwietnia br. (czwartek) w godzinach 12:00-13:00.
Szczegóły zostaną przesłane mailem na konta służbowe studentów.
Lista pytań zgłoszonych do 30.04.2020r. - Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie: utrzymania jakości i ciągłości kształcenia
- Co dalej? mail Dyrektora Instytutu Matematyki do pracowników Instytutu i studentów kierunku Matematyka
- Pismo Prorektora dotyczącego kształcenia zdalnego studentów oraz informacja o praktykach.
- Informacje dotyczące zdalnego kształcenia studentów
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie: utrzymania jakości i ciągłości kształcenia
- Zarządzenie Rektora o odwołaniu zajęć na Uniwersytecie Pedagogicznym
- Zarządzenie Dyrektora Instytutu Matematyki UP z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie: utrzymania jakości i ciągłości kształcenia oraz weryfikacji efektów uczenia się w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2
- Serdecznie zapraszamy do udziału w V Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Transgresje Matematyczne, która odbędzie się w dniach 21-23 maja 2020 r. w Krakowie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Rejestracja trwa do 15 kwietnia. Szczegóły na stronie konferencji
- Informujemy, że Małopolski Kongres Innowacyjnych Nauczycieli Matematyki zaplanowany na 16.03.2020r. odbędzie się w późniejszym terminie. O nowym terminie poinformujemy, gdy tylko zostanie ustalony.
- Pierwsza i druga nagroda w Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki dla Pani mgr Agnieszki Polak i Pani mgr Katarzyny Szczepaniak - absolwentek kierunku matematyka w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Nagrody w edycji 2019 zostały przyznane za ich prace magisterskie zatytułowane "Myśląca klasa" Petera Liljedahla jako sposób realizacji wybranych zagadnie dotyczących ciągów i Wybrane tematy z trygonometrii w myślącej klasie. Promotorem obu prac był prof. dr hab. Tomasz Szemberg. Serdecznie gratulujemy!
- Stowarzyszenie Latarnia zaprasza na cykl warsztatów pt. Spójrz szerzej. Edukacja na miarę XXI wieku. Pierwsze zajęcia odbędą się 24 lutego (godz. 18.00-19.30) w Centrum Obywatelskim, ul. Reymonta 20. Szczegółowe informacje.
- Komunikat Dyrektora Instytut Matematyki UP
W związku z ogłoszonymi w dniu 7 stycznia do godziny 12 godzinami Rektorskimi, informuję, że wszystkie przewidziane planem studiów zajęcia należy odrobić w miejscu i czasie, w którym były pierwotnie zaplanowane, tj. w dniu 7 stycznia do godziny 12:00. Decyzja dotyczy wszystkich rodzajów zajęć prowadzonych przez pracowników IM dla studentów IM oraz praktyk studenckich.
Tomasz Szemberg
Dyrektor
Instytutu Matematyki - W najbliższą środę 27.11.2019r. w godz. 9:30-11:00 w sali 518 odbędą się warsztaty dla pracowników i studentów IM UP prowadzone przez pracownika Urzędu Statystycznego w Krakowie. Tematyka zajęć: dostępność baz danych urzędu i sposoby ich wykorzystania.
- •
W dniach 21-23 listopada PKA przeprowadzi wizytację kierunku matematyka.
Proszę pracowników i studentów o zwracanie w tych dniach szczególnej uwagi na ogloszenia o zmianach w harmonogramie wynikających z narzuconego przez PKA harmonogramu kontroli.
Dyrektor IM UP - Kolejny z cyklu wykładów im. A.Z. Krygowskiej odbędzie się 21 listopada 2019 r., godz. 16:30 w Sali im. Wincentego Danka. Odczyt wygłosi prof. dr hab. Marek Ptak (Uniwersytet Rolniczy), szczegóły.
- W związku z rekrutacją do Projektu Kompetencje na start UP w dniu 18 października, w godz. 9.30 - 10 w sali 216 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące Projektu. Do udziału w spotkaniu zapraszamy studentów IM z III roku studiów I stopnia oraz II roku studiów II stopnia. Rekrutacja do Projektu dotyczy wyłącznie specjalności nauczycielskich (matematyka, matematyka z informatyką).
- Miło nam poinformować, że student 2 roku studiów stacjonarnych I stopnia, Maciej Zięba otrzymał grant ''Konfiguracje i rodziny krzywych płaskich" w ramach programu Najlepsi z Najlepszych 3.0. Opiekunem projektu jest prof. dr hab. Tomasz Szemberg.
- Zapraszamy na studia stacjonarne II stopnia kierunku Matematyka‼️‼️
Wszystkie uruchomione specjalności nauczycielskie dla tego cyklu będą realizowane w ramach projektu "Kompetentny nauczyciel - mistrz i wychowawca" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zobacz więcej - UWAGA: Spotkanie organizacyjne dla studentów pierwszego roku studiów I stopnia (licencjackie) z dyrektorem dr Ireneuszem Krechem i opiekunem roku odbędzie się 1 października o godzinie 10:00 w sali 216.
- UWAGA: Spotkanie organizacyjne dla studentów pierwszego roku studiów 2 stopnia (magisterskich) z dyrektor dr Bożeną Rożek i opiekunem roku odbędzie się 30 września o godzinie 11:00 w sali 216.
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy ś.p. Profesora Andrzeja Zajtza, wieloletniego kierownika Katedry Geometrii i Równań Różniczkowych w IM, nauczyciela akademickiego, matematyka, którego tematyka badawcza dotyczyła m.in. geometrii różniczkowej i teorii obiektów geometrycznych, wspaniałego Kolegę.
Rodzinie zmarłego składamy wyrazy serdecznego współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Emeryci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Informacja o ceremonii pogrzebowej.
Zaangażowanie poza własnym pensum i pomoc studentom nagrodzone!
Miło nam poinformować, że dr Agnieszka Kowalska, adiunkt w Katedrze Zastosowań Matematyki IM UP, została uhonorowana, za szczególny wkład w nauczanie studentów i dbałość o utrzymanie wysokiej jakości kształcenia w czasie pandemii, dyplomem, który w obecności Kierownika Katedry wręczył Dyrektor IM. Dyrektor podkreślił, że troska o studentów i zaangażowanie w ich kształcenie jest obowiązkiem każdego nauczyciela akademickiego od asystenta do profesora oraz, że praca na Uniwersytecie Pedagogicznym zobowiązuje do szczególnej dbałości o jakość nauczania.Rekrutacja 2020/21
Rozpoczęcie rekrutacji na studia w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie kierunek MATEMATYKA. Sprawdź szczegóły!Ważne
Zarządzenie Rektora określa procedurę zdalnego składania prac oraz przeprowadzania egzaminów dyplomowych w roku 2019/20.
Dla dyplomantów i magistrantów została uruchomiona aplikacja online: idź do aplikacji Cały proces dyplomowania w bieżącym roku akademickim odbywa się za pośrednictwem tej aplikacji. Szczegóły wyjaśnione są w instrukcji: pomoc do aplikacji.
Zalecamy maksymalnie wczesne rozpoczęcie procedury i śledzenie jej postępów na bieżąco.Testy dyplomowe
Testy dyplomowe dla studentów III roku studiów I stopnia i studentów II roku studiów II stopnia. Testy odbędą się 20 czerwca o godzinie 10:00 (studia I stopnia) i 20 czerwca o godzinie 11:30 (studia II stopnia). Zaproszenia do zespołów zostały wysałne na uczelniane skrzynki pocztowe studentów.Jubileusz 90-lecia urodzin w Instytucie Matematyki. Jubilatowi prof. Zenonowi Mosznerowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności składają pracownicy Instytutu! Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Mirosław Baran został wybrany do Senatu UP na kadencję 2020-2024. Do grona elektorów w wyborach Rektora zostali wybrani prof. Jacek Chmieliński i dr Agnieszka Kowalska. Wybranym serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie, dyrektor IM zaznacza, że niska frekwencja przyczyniła się do niewybrania większej liczby reprezentatów IM. W kurii A, obejmującej osoby zatrudnione na stanowiskach profesorskich, głosowali tylko J. Chmieliński, J. Gwoździewicz, E. Jabłońska, T. Szemberg i A. Wiśnicki. Nieobecna była ponad połowa uprawnionych do głosowania w kurii B.
Uwaga: zapraszamy na Studia Podyplomowe - nauczyciel matematyki. Zajęcia, prowadzone przez doświadczoną kadrę, rozpoczynają się w marcu 2020 i będą się odbywać wyłącznie w soboty i niedziele. Studia będą prowadzone w oparciu o obowiązujące standardy kształcenia nauczycieli i gwarantują spełnienie wszystkich formalnych warunków zatrudnienia jako nauczyciel matematyki. Więcej informacji. Dyrektor IM UP w Komitecie Matematyki PAN. Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Tomasz Szemberg został wybrany na kadencję 2020-23 na członka Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji Zobaczyć inaczej - odkryć na nowo (14 grudnia 2019 r.). Z przykrością informujemy, że program konferencji "Zobaczyć inaczej - odkryć na nowo" uległ zmianie. Planowana konferencja odbędzie się w sobotę 14 grudnia w godz. 9.00-15.15. Wykłady planowane na piątek zostały przeniesione na sobotę. Program konferencji Zapraszamy na Seminarium Gdańsko-Krakowsko-Łódzko-Warszawskie Teoria Osobliwości, które odbędzie się w dniach 13-14 grudnia 2019r. - wiecej szczegółów
Z ogromną przyjemnością informujemy, że projekt badawczy pracownika IM mgr Marleny Fili uzyskał finansowanie Narodowego Centrum Nauki w konkursie Preludium 17. Z radością informujemy o powstaniu nowej rodziny ideałów. Pracowników IM: Beatę Hejmej i Karola Gryszkę połączył nawias małżeństwa. Zyczymy wszystkiego najlepszego na drodze ku nieskończoności.
Dyrekcja i Pracownicy
Rekrutacja 2019/2020
- Rok akademicki 2018/19
-
- Matematyczny James Bond.
Zabawa typu "escape-room" dla grupy 3-5 osobowej. Możliwość zmierzenia się z matematyczno-techniczno-informatycznymi zagadkami logicznymi w dwóch kategoriach wiekowych: 12-16 lat i 16+.
Uwaga! Do uczestnictwa w tym wydarzeniu należy się zgłosić cała grupą na ok. 10 min przed zarezerwowaną godziną udziału do któregokolwiek z organizatorów wydarzenia. Aby zarejestrować się do zabawy typu Escape Room "Matematyczny James Bond", kliknij jeden z poniższych linków:
-
kategoria wiekowa 12-16 lat: Rejestracja zamknięta - BRAK WOLNYCH MIEJSC
dziękujemy za zgłoszenia, wszystkie dostępne terminy zostały już zarezerwowane, a osoby zakwalifikowane zostały powiadomione drogą elektroniczną. -
kategoria 16+: Rejestracja zamknięta - BRAK WOLNYCH MIEJSC
dziękujemy za zgłoszenia, wszystkie dostępne terminy zostały już zarezerwowane, a osoby zakwalifikowane zostały powiadomione drogą elektroniczną.
-
kategoria wiekowa 12-16 lat: Rejestracja zamknięta - BRAK WOLNYCH MIEJSC
- Lingwistyka matematyczna? To proste! Zajęcia warsztatowe wprowadzające uczniów w tajniki lingwistyki matematycznej mają na celu rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności i logicznego myślenia. Wydarzenie to odbędzie się w sali 216 (Instytut Matematyki).
- Salon gier (niehazardowych). W trakcie trwania tego działania będzie można zagrać w gry logiczne, zapoznać się z matematycznymi regułami dotyczącymi konstrukcji zasad gier. Ponadto będzie można poznać schematy ułożeń różnych kostek Rubika, a także spróbować swoich sił w ich układaniu. Wydarzenie to odbędzie się w sali 114 (Instytut Matematyki).
- Salon Kartezjusza, czyli algebra i geometria w jednym. Stanowisko interaktywne (tablice multimedialne i komputery z programem SURFER) z możliwością obsługi i wydruku uzyskanych wizualizacji równań algebraicznych. Wydarzenie to odbędzie się w sali 119 (Instytut Matematyki).
- II etap rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia kierunek Matematyka. Rejestracja elektroniczna już od 29 lipca 2019r. - zobacz więcej
- MEGA 2022. Miło nam poinformować, że we czwartek, 20 czerwca br. Komitet Doradczy konferencji MEGA podjął decyzję o jej organizacji w 2022 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W skład lokalnego Komitetu Organizacyjnego wchodzą Mateusz Michałek, Piotr Pokora, Tomasz Szemberg i Justyna Szpond.
- W imieniu Doktorantów IM UP zapraszamy na 10. Międzynarodową Konferencję NCK, organizowaną przez Samorząd Doktorantów UP w terminie 13-16 czerwca 2019. Więcej szczegółów pod tym linkiem.
- Zapraszamy do udziału w organizowanej przez IM UP III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Oblicza Algebry, 6-9 czerwca 2019 roku w Krakowie.
- Miło nam poinformować, że mgr Barbara Pieronkiewicz otrzymała w ramach konkursu Preludium 16, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację projektu badawczego "Diagnoza kompetencji merytorycznych i dydaktycznych nauczycieli podejmujących studia podyplomowe kwalifikujące do nauczania matematyki jako kolejnego przedmiotu". Serdecznie gratulujemy!
- Zapraszamy do udziału w organizowanej przez IM UP międzynarodowej konferencji Interdisciplinary Scientific Conference Mathematical Transgressions (13-16 marca 2019). Wykłady plenarne wygłoszą zaproszeni profesorowie: Gerald Goldin (USA), Anna Sfard (Izrael), David Tall (UK) oraz Rina Zazkis (Kanada).
- W dn. 9-10 marca zapraszamy do udziału w spotkaniu miłośników gier planszowych, które odbędzie się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Głównym organizatorem wydarzenia jest absolwent IM UP, mgr Jakub Róg, prezes Stowarzyszenia "Gralicja". Więcej informacji o wydarzeniu.
- Katedra Algebry zaprasza na referat mgr Beaty Hejmej "Krawędzie luźne wielościanów Newtona", który odbędzie się w czwartek, 7 marca br. w godz. 12:30-14:00, w sali 118.
- Miło nam poinformować, że praca prof. Marka Cezarego Zduna pt. On complex iterative roots of non-monotonic mappings Aequationes Math. 2017, otrzymała II nagrodę w konkursie im. Marka Kuczmy na najlepszą polską pracę z równań funkcyjnych. Gratulujemy.
-
10 - 15 grudnia 2018
Tydzień Jakości Kształcenia
Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w KrakowieProgram wydarzeń dla studentów Instytutu Matematyki
Poniedziałek, 10 grudnia 2018
9.30 - 10.15 Spotkanie studentów WMFT UP z przedstawicielami Akademickiego Biura Karier (sala 110N)Wtorek, 11 grudnia 2018
12.30 - 14.00 dr Karol Gryszka, Algebrę da się zrozumieć (warsztaty, sala 316)Środa, 12 grudnia 2018
16.00 - 17.00 spotkanie studentów z Dyrekcją Instytutu Matematyki UP (Audytorium im. W. Danka)Czwartek, 13 grudnia 2018
8.00 - 8.45 spotkanie z dr Anną Widur, twórcą koncepcji i programu nauczania w Szkole Matematyki Alfa w Krakowie (sala 216)
9.00 - 10.00 Spotkanie z przedstawicielem Biura Współpracy Międzynarodowej UP (Audyt. im. W. Danka)
10.30 - 12.00 Seminarium z Dydaktyki, Filozofii i Podstaw Matematyki (sala 216)
Gościem specjalnym seminarium będzie prof. Peter Liljedahl (Simon Fraser University, Canada). Tytuł wykładu: Mathematicians and creativity
12.15 - 13.45 Debata Wydziałowa (Audytorium im. W. Danka)
14.15 - 16.45 prof. Peter Liljedahl, Building Thinking Classrooms (warsztaty, s. 216; liczba miejsc ograniczona - zapisy prowadzi B. Pieronkiewicz)Piątek, 14 grudnia 2018
15.00 - 19.00 Konferencja Współczesne Wyzwania Edukacji (Audytorium im. W. Danka; wstęp wolny)
15.15 - 16.30 prof. Peter Liljedahl, Simon Fraser University, Building Thinking Classrooms
17.00 - 17.45 Maria Samborska, Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, Lekcja pod lupą - praktyki w Szkole Edukacji PAFW i UW
18.00 - 18.45 prof. Władimir Mitiuszew, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Szkolnictwo wyższe w epoce komputerowejSobota, 15 grudnia 2018
9.00 - 14.00 drugi dzień konferencji Współczesne Wyzwania Edukacji (sale 114 i 216; liczba miejsc ograniczona - obowiązuje wcześniejsza rejestracja) - Instytut Matematyki UP zaprasza do udziału w konferencji Współczesne Wyzwania Edukacji organizowanej w dniach 14-15 grudnia 2018 w ramach obchodów Tygodnia Jakości Kształcenia Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego UP. Partnerem konferencji jest Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro. Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Program konferencji.
- Katedra Algebry zaprasza na referat dra Karola Gryszki O pewnej koncepcji pojęcia okresu w układach dynamicznych który odbędzie się w czwartek, 13 grudnia br. w godz. 12:30-14:00, w sali 120
- Miło nam poinformować, że nasz pracownik dr Paweł Pasteczka podczas Zimowych Otwartych Mistrzostw Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych 2018 (Szczecin, 16-18 listopad) zajął pierwsze miejsce w konkurencji 400m stylem dowolnym (w kategorii S8) oraz trzecie miejsce w konkurencji 50m stylem klasycznym (w kategorii SB7).
- Instytut Matematyki UP zaprasza dnia 8 listopada 2018 r., o godzinie 16:00 na kolejny z cyklu
Wykład im. A. Z. Krygowskiej, odczyt pt. "Hipoteza Onsagera" wygłosi
dr hab. prof. UW Agnieszka Świerczewska-Gwiazda
(Uniwersytet Warszawski) - szczegóły
Wykład im. Anny Zofii Krygowskiej jest organizowany dla podkreślenia znaczenia matematyki w Uniwersytecie Pedagogicznym, zarówno w rozwoju badań naukowych w tej dyscyplinie, jak i w procesie kształcenia przyszłych nauczycieli. Odwołując się do postaci Profesor Anny Zofii Krygowskiej - twórczyni polskiej szkoły badań naukowych w zakresie dydaktyki matematyki, nawiązujemy jednocześnie do misji Uniwersytetu Pedagogicznego, którego podstawę działania stanowi zasada jedności nauki, dydaktyki i wychowania. Wybór wykładowcy jest wyrazem uznania przez społeczność akademicką Instytutu Matematyki.
- Spotkanie informacyjne połączone z rekrutacją uzupełniającą do Projektu "Kompetencje na start UP" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego odbędzie się 8 listopada, o godz. 12.10 w sali 216. Na spotkanie zapraszamy studentów ostatnich lat kierunku Matematyka studiów stacjonarnych I i II stopnia zainteresowanych udziałem w Projekcie. Prosimy o zapoznanie się z opisem i regulaminem Projektu.
- Katedra Algebry zaprasza na referat prof. Janusza Gwoździewicza Submersje wielomianowe który odbędzie się 7 listopada br. w godz. 11.15-12.15, w sali 118.
- Trwa rekrutacja do Projektu "Kompetencje na start UP" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Do udziału w Projekcie zapraszamy studentów ostatnich lat kierunku Matematyka studiów stacjonarnych I i II stopnia. Rekrutacja obejmuje dwa etapy: wypełnienie formularza rekrutacyjnego udostępnionego drogą mailową oraz wypełnienie testów kompetencyjnych (dla osób, które wypełnią wcześniej formularz). Na testy kompetencyjne zapraszamy w czwartek, 25 października o godz. 12.15 do sali 216. Przed przystąpieniem do rekrutacji prosimy o zapoznanie się z opisem i regulaminem Projektu
- Rozpoczęcie roku akademickiego 2018/2019.
Uprzejmie informujemy, że 1 października 2018 jest pierwszym dniem nowego roku akademickiego i normalnym dniem nauki, w którym odbywają się wszystkie przewidziane harmonogramem zajęcia.
- Dla studentów pierwszego roku studiów 1 stopnia (licencjackich) 1 października o godzinie 11:30 w sali 216 odbędzie się spotkanie z udziałem Dziekana WMFT i pracowników IM UP. Na spotkaniu zostanie ustalony podział na grupy. Stroje galowe nie są wymagane. Odbiór legitymacji został zaplanowany w sali 118 po zakończeniu spotkania ok. godz. 12:30. Następnie od godziny 13:15 rozpoczną się zajęcia zgodnie z następującym harmonogramem.
- Spotkanie z dyrekcją IM UP i opiekunem roku dla studentów pierwszego roku studiów 2 stopnia (magisterskich) odbędzie się 1 października o godzinie 11:00 w sali 119. Harmonogram dla tego rocznika studentów zostanie opublikowany w późniejszym terminie, do środy 26 września.
Noc Naukowców 2019
Podobnie jak w ubiegłym roku Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem zapraszamy 27 września w godzinach 17-22. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie głównej Wydarzenia https://nocnaukowcow.malopolska.pl/.
Program w Instytucie Matematyki UP
Dzień Popularyzacji Matematyki
Miło nam poinformować, że nasz pracownik dr Paweł Pasteczka podczas Letnich Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w pływaniu (Zielona Góra, 15-16 czerwca) zajął (w swoich klasach startowych) pierwsze miejsce w konkurencji 400m stylem dowolnym oraz trzecie miejsce w konkurencjach 50m oraz 100m stylem klasycznym. Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że dr Anna Valette, uchwałą Rady Wydziału Matematyki i Informatyki UJ z dnia 30 maja br. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych. Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że mgr Jakub Kabat otrzymał w ramach konkursu Preludium 16, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację projektu "Konfiguracje prostych i ich własności algebraiczne i geometryczne". Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że dr hab. prof. UP Piotr Błaszczyk otrzymał w ramach konkursu OPUS 16, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację projektu "Nieskończoność i nieskończenie małe" . Drugim wykonawcą z IM UP będzie mgr M. Fila. Serdecznie gratulujemy! !
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy ś.p. Doktor Marię LEGUTKO nauczyciela akademickiego, matematyka, której doktorat i tematyka badawcza dotyczyły zagadnień z dydaktyki matematyki, wspaniałą Koleżankę.
Rodzinie zmarłej składamy wyrazy serdecznego współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Emeryci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Wspomnienie Dr Marii Legutko i informacja o ceremonii pogrzebowej.
Miło nam poinformować, że prof. dr hab Tomasz Szemberg otrzymał w ramach konkursu Harmonia 10, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację projektu "Rozmaitości i ideały jednorodne z symetriami" we współpracy z ośrodkami naukowymi z Barcelony, Bukaresztu, Genui i Osnabrück. Drugim wykonawcą z IM UP będzie dr Justyna Szpond. Serdecznie gratulujemy!
Zaginął doktorant Instytut Matematyki UP, Michał Marcin Krówczyński. Ostatni raz widziany był 17 stycznia w San Diego (USA). Prosimy o pomoc w dotarciu z tą informacją do osób, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionego. Informacja na NBC, Fundacja ITAKA
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy ś.p. Doktora Erwina TURDZĘ nauczyciela akademickiego, matematyka, wspaniałego Kolegę, zagorzałego sportowca, pogodnego Człowieka i Przyjaciela.
Rodzinie zmarłego składamy wyrazy serdecznego współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Emeryci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się dnia 22 stycznia 2019 roku o godz. 11:40 w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.Miło nam poinformować, że dr Paweł Wójcik otrzymał w ramach konkursu Miniatura 2 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację badań naukowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz na Uniwersytecie Zielonogórskim. Serdecznie gratulujemy! Miło nam poinformować, że dr Justyna Szpond otrzymała w ramach konkursu Miniatura 2 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki grant na realizację badań naukowych na University of Nebrasca w Lincoln, USA. Serdecznie gratulujemy! Miło nam poinformować, że Pani Anna Wicher, studentka drugiego roku studiów drugiego stopnia kierunku matematyka, specjalności matematyka z informatyką (nauczycielska) uzyskała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Miło nam poinformować, że dr Justyna Szpond za szczególne osiągnięcia dydaktyczne i popularyzatorskie została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Gratulujemy! - Matematyczny James Bond.
Zabawa typu "escape-room" dla grupy 3-5 osobowej. Możliwość zmierzenia się z matematyczno-techniczno-informatycznymi zagadkami logicznymi w dwóch kategoriach wiekowych: 12-16 lat i 16+.
- Rok akademicki 2017/18
-
- UWAGA: II etap rekrutacji na kierunek matematyka studia stacjonarne I stopnia. Rejestracja elektroniczna już od sierpnia br.
- Matematyczny James Bond.
Zabawa typu "escape-room" dla grupy 3-5 osobowej. Możliwość zmierzenia się z matematyczno-techniczno-informatycznymi zagadkami logicznymi w dwóch kategoriach wiekowych: 12-16 lat i 16+.
Uwaga! Do uczestnictwa w tym wydarzeniu należy się zgłosić cała grupą na ok. 10 min przed zarezerwowaną godziną udziału do któregokolwiek z organizatorów wydarzenia. Aby zarejestrować się do zabawy typu Escape Room "Matematyczny James Bond", kliknij jeden z poniższych linków:
-
kategoria wiekowa 12-16 lat: BRAK MOŻLIWOŚCI ZAPISU, MIEJSCA WYCZERPANE!!!!
dziękujemy za zgłoszenia, wszystkie dostępne terminy zostały już zarezerwowane, a osoby zakwalifikowane zostały powiadomione drogą elektroniczną. -
kategoria 16+: BRAK MOŻLIWOŚCI ZAPISU, MIEJSCA WYCZERPANE!!!!
dziękujemy za zgłoszenia, wszystkie dostępne terminy zostały już zarezerwowane, a osoby zakwalifikowane zostały powiadomione drogą elektroniczną.
-
kategoria wiekowa 12-16 lat: BRAK MOŻLIWOŚCI ZAPISU, MIEJSCA WYCZERPANE!!!!
- Świat kalkulatorów graficznych. Łamigłówki zapałczane. Możliwość zmierzenia się z "niebanalnymi" zadaniami, czesto z zaskakującym rozwiązaniem. Wydarzenie to odbędzie sie w sali 216 (Instytut Matematyki).
- Salon gier (niehazardowych). W trakcie trwania tego działania będzie można zagrać w gry logiczne, zapoznać się z matematycznymi regułami dotyczącymi konstrukcji zasad gier. Ponadto będzie można poznać schematy ułożeń różnych kostek Rubika, a także spróbować swoich sił w ich układaniu. Wydarzenie to odbędzie sie w sali 114 (Instytut Matematyki).
- Salon Kartezjusza, czyli algebra i geometria w jednym. Stanowisko interaktywne (tablice multimedialne i komputery z programem SURFER) z możliwością obsługi i wydruku uzyskanych wizualizacji równań algebraicznych. Wydarzenie to odbędzie sie w sali 119 (Instytut Matematyki).
- Dzień Jakości w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, 4 czerwca 2018
- Sukces studentki IM UP. Miło nam poinformować o sukcesie studentki I roku I stopnia kierunku matematyka. 23 kwietnia 2018 roku tytuł "Studenta Kwietnia" otrzymała Weronika Kurek między innymi za imponujące osiągnięcia w podnoszeniu ciężarów, a dokładniej w trójboju siłowym klasycznym.
- Konferencja Tydzień Jakości Kształcenia - Kraków, 22-25 maja 2018 roku
- Trzecia nagroda w Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki dla lic. Agaty Proszowskiej - studentki w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Miło nam poinformować, że lic. Agata Proszowska - studentka I roku studiów II stopnia na kierunku matematyka została laureatką Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dziedziny dydaktyki matematyki w edycji 2017 za swoją pracę licencjacką zatytułowaną "Wizualizacja w rozwiązywaniu zadań prowadzących do układów równań", której promotorem w Instytucie Matematyki UP była dr Lidia Zaręba. Serdecznie gratulujemy!
- Spotkanie z Prof. Pedro Tadeu i Prof. Carlosem Brigasem z Guarda Polytechnic Institute w Portugalii, którzy przedstawią swoją instytucję i opowiedzą o możliwościach współpracy. Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia, w godz. 12.30-13.15 w sali 118.
- W dniach 22-28 kwietnia 2018r. w Uniwersytecie Pedagogicznym odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa: Modern and Classical Aspects on Algebraic Surfaces
- Odczyt w Instytucie Matematyki UP: Prof. Dr. Kallol Paul (Jadavpur University, Kalkuta, Indie) Study of Birkhoff-James orthogonality in the space of bounded linear operators 23 kwietnia 2018 (poniedziałek), godz. 12:15, s. 118.
- W dniach 20-22 kwietnia 2018r. w Instytucie Matematyki UP odbędzie się XIII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych. Hasło tegorocznej edycji to: "Z matematyką przez życie!"
- Odczyt w Instytucie Matematyki UP: Prof. Dr. Kallol Paul (Jadavpur University, Kalkuta, Indie) Study of Birkhoff-James orthogonality in the space of bounded linear operators 16 kwietnia 2018 (poniedziałek), godz. 12:15, s. 118.
- Uprzejmie informujemy, że we wtorek 17 kwietnia o godz. 17.00 zaplanowane zostało seminarium poświęcone pamięci Prof. Bogdana Choczewskiego, który pracował w Instytucie Matematyki na naszej uczelni ponad 20 lat. Seminarium odbędzie się na AGH, przewiązka A3-A4 piętro 1 w sali 103 i będzie okazją między innymi do wysłuchania referatów "Nasz Promotor" dr Marii Stopy i dr Anny Wach oraz "Twierdzenie Banacha i co dalej?" dr hab. Lecha Pasickiego
- Dnia 22.03.2018r. o godzinie 12:30 w sali 216 w Instytucie Matematyki odbędzie się wykład poświęcony obecnemu prawu oświatowemu. Tematyka zostanie poruszona przez dr Annę Widur - Dyrektora ds. merytorycznych Szkoły Matematyki Alfa w Krakowie. Na wykład serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i pracowników UP.
-
W dniach 7-11 marca 2018r. w Instytucie Matematyki UP odbyła się międzynarodowa konferencja dzieci i młodzieży EUROMATH 2018.
Konferencja organizowana jest przez Thales Foundation i objęta jest honorowym patronatem prezydenta miasta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego
- Koło Matematyków UP zaprasza wszystkich pracowników oraz studentów na wykład pt. "Matematyka w szopce bożonarodzeniowej", który wygłosi emerytowany pracownik IM Pan Dr Zbigniew Powązka. Wykład odbędzie się 21 grudnia 2017 r. o godz. 12:30 w sali 216.
- Warsztaty Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego dla studentów IM UP odbędą się 14 grudnia w godz. 12.15-13.45 w sali 216. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są w pok. 217 w terminie do 11 grudnia lub do wyczerpania miejsc.
Ostatni etap rekrutacji studentów IM UP do Projektu "Kompetencje na Strat UP"
Studentów III roku studiów stacjonarnych I stopnia oraz II roku studiów stacjonarnych II stopnia, którzy chcą wziąć udział w Projekcie zapraszamy na drugi etap rekrutacji. Wspólne spotkanie dla wszystkich zainteresowanych studentów odbędzie się 7 grudnia, w godz. 12.15-12.45 w sali 114. Podczas spotkania przeprowadzone zostaną pisemne testy kompetencji komunikacyjnych i zawodowych.- Koło Matematyków UP zaprasza na turniej "Matematyczna Ruletka", który odbędzie się 7 grudnia 2017r. o godzinie 12:00 w sali 216. Zapisy trwają do 30 listopada w sali 217 lub pod adresem mailowym: kolomatematykow.up@gmail.com. Czekają atrakcyjne nagrody.
- W dniu 27.11.2017 r. (poniedziałek) o godz. 18:30 na sali gimnastycznej UP przy ul. Podbrzezie 3 w Krakowie odbędzie się mecz siatkówki Pracownicy IM UP vs Koło Matematyków UP. Zapowiada się pasjonujące spotkanie pełne emocji i zdrowej rywalizacji. Niech wygra lepszy!
-
SPOTKANIA ORGANIZACYJNE DLA STUDENTÓW
dotyczące realizacji projektu Kompetencje na Start UP 2017/2018
- Obowiązkowe spotkanie informacyjno-organizacyjne dla Studentów III roku Matematyki (studia I stopnia)
odbędzie się w czwartek 16 listopada 2017 r. Godzina: 12.15, sala: 114
Szczegółowe informacje dotyczące projektu dla Studentów studiów licencjackich -
Obowiązkowe spotkanie informacyjno-organizacyjne dla Studentów II roku Matematyki (studia II stopnia) odbędzie się w czwartek 16 listopada 2017 r.
Godzina: 12.45, sala: 114
Szczegółowe informacje dotyczące projektu dla Studentów studiów magisterskich
- FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
- Ogłoszenie o rekrutacji do projektu Kompetencje na Start UP
- Regulamin projektu Kompetencje na Start UP
- Umowa - Kompetencje na Start UP
Miło nam poinformować, że Instytut Matematyki UP uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację dwóch zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę (DUN): "Udostępnienie w open access na platformie wydawnictwa De Gruyter czasopisma Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Mathematica" oraz "Uzyskanie dostępu do platformy CrossCheck w celu weryfikacji oryginalności prac składanych do Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Mathematica" - Obowiązkowe spotkanie informacyjno-organizacyjne dla Studentów III roku Matematyki (studia I stopnia)
odbędzie się w czwartek 16 listopada 2017 r. Godzina: 12.15, sala: 114
-
Głosowanie na Studenta Roku 2016/2017
W związku z finałem Konkursu "Student Miesiąca i Student Roku 2016/ 2017", od dnia 5 października (środa) od godz. 15.00 do dnia 11 października (środa) do godz. 15.00 trwać będzie głosowanie na Kandydatów do tytułu "Student Roku 2017". Kandydatami są osoby, które otrzymały tytuł studenta miesiąca w konkursie "Student Miesiąca i Student Roku 2016/2017" i zgodnie z regulaminem mogą ubiegać się o tytuł "Studenta Roku 2017". Wśród Kandydatów jest studentka Instytutu Matematyki - Pani Anna Wicher. Życzymy zdobycia tytułu! - Matematyczny James Bond.
Zabawa typu "escape-room" dla grupy 3-5 osobowej. Możliwość zmierzenia się z matematyczno-informatycznymi zagadkami logicznymi w dwóch kategoriach wiekowych.
Aby zarejestrować się do zabawy typu Escape Room "Matematyczny James Bond", kliknij jeden z poniższych linków.-
kategoria wiekowa 12-16 lat: BRAK MOŻLIWOŚCI ZAPISU, MIEJSCA WYCZERPANE!!!!
dziękujemy za zgłoszenia, wszystkie dostępne terminy zostały już zarezerwowane, a osoby zakwalifikowane zostały powiadomione drogą elektroniczną. -
kategoria 16+: BRAK MOŻLIWOŚCI ZAPISU, MIEJSCA WYCZERPANE!!!!
dziękujemy za zgłoszenia, wszystkie dostępne terminy zostały już zarezerwowane, a osoby zakwalifikowane zostały powiadomione drogą elektroniczną.
-
kategoria wiekowa 12-16 lat: BRAK MOŻLIWOŚCI ZAPISU, MIEJSCA WYCZERPANE!!!!
- Salon krzywych luster, 0=1 i inne patologie. Możliwość zmierzenia się z "niebanalnymi" zadaniami, często z zaskakującym rozwiązaniem.
- Salon gier (niehazardowych). Możliwość zagrania w gry logiczne, zapoznania się z matematycznymi regułami dotyczącymi konstrukcji zasad gier.
- Salon Kartezjusza, czyli algebra i geometria w jednym. Stanowisko interaktywne (tablice multimedialne i komputery z programem SURFER) z możliwością obsługi i wydruku uzyskanych wizualizacji równań algebraicznych.
- W dniu 15 września br. opublikowane zostały harmonogramy zajęć dla studiów stacjonarnych w semestrze zimowym roku akademickiego 2017/2018
- Rozpoczęcie roku akademickiego 2017/2018.
Uprzejmie informujemy, że 2 października 2017 jest pierwszym dniem nowego roku akademickiego i normalnym dniem nauki, w którym odbywaja się wszystkie przewidziane harmonogramem zajęcia.
(harmonogram dostępny od 15 września 2017).
Studentów 1 roku kazdego stopnia nauczania prosimy o zapoznanie się z informacją dodatkową.
Noc Naukowców 2018
Podobnie jak w ubiegłym roku Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem zapraszamy 28 września w godzinach 17-22. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie głównej uniwersytetu http://www.up.krakow.pl/.
Program w Instytucie Matematyki UP
Stypendium START dla dr. hab. Piotra Pokory. Miło nam poinformować, że dr hab. Piotr Pokora otrzymał stypendium START przyznawane przez Fundację Nauki Polskiej najzdolniejszym młodym naukowcom ze wszystkich dyscyplin z całej Polski. Naszemu koledze serdecznie gratulujemy. Miło nam poinformować, że dr hab. Piotr Pokora został laureatem tegorocznej nagrody im. K. Kuratowskiego dla młodych matematyków za wybitne osiągnięcia badawcze. Naszemu koledze serdecznie gratulujemy. Program dnia otwartego w Instytucie Matematyki
Warsztaty: Świat gier matematycznych i logicznych, godz. 9.00-13.30
miejsce: ul. Podchorążych 2, hol na I piętrze przed wejściem do Instytutu Matematyki
Wykłady: dr Karol Gryszka, Uniwersalny ciąg Thuego-Morse'a
godz. 11.00-11.30, s. 121 oraz 12.00-12.30, s. 114
miejsce: ul. Podchorążych 2, Instytut Matematyki
Noc Naukowców 2017
Jak co roku Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Wszystkich chętnych do wspólnego odkrywania tajników nauki zapraszamy 29 września w godzinach 17-22. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie głównej uniwersytetu http://www.up.krakow.pl/.
Program w Instytucie Matematyki UP
- Rok akademicki 2016/17
-
-
UWAGA
II etap rekrutacji na kierunek matematyka studia stacjonarne I stopnia - rejestracja już od 1 sierpnia 2017r. - •
XXVIII Szkoła Dydaktyki Matematyki
Od 13 do 16 września na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz w VII LO w Krakowie i w Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie odbywają się wykłady, warsztaty i panele związane z XXVIII Szkołą Dydaktyki Matematyki. W wydarzeniu bierze udział blisko 90 zarejestrowanych uczestników oraz około 100 uczniów ze szkół z regionu.
Matematyka ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju człowieka jako osoby myślącej oraz jest obecna w bardzo wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Przekaz treści matematycznych następnym pokoleniom, na rozmaitych szczeblach wiedzy i w rozmaitych kontekstach, jest tym samym poważnym zagadnieniem i przedmiotem intensywnych badań naukowych. Przeszkody w rozumieniu matematyki mają charakter barier w rozwoju cywilizacji.
Szkoła Dydaktyki Matematyki jest miejscem spotkania i platformą wymiany informacji i doświadczeń dla osób zajmujących się edukacją matematyczną oraz, co jest pewną nowością, podmiotów tych działań, czyli uczniów i studentów.
- Konkurs na stanowisko asystenta w Instytucie Matematyki UP, termin składania dokumentów: do 31 sierpnia 2017 r.
- Miło nam poinformować, że nasze czasopismo Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Mathematica zostało zakwalifikowane do Emerging Sources Citation Index - bazy cytowań firmy Thomson Reuters.
- 17 International Conference on Functional Equations and Inequalities, 9-15 lipca 2017r., Będlewo, Polska
- Ogłoszenie Instytutowej Komisji Wyborczej
- Paula Gorycka Akademicką Mistrzynią Polski w kolarstwie górskim. Miło nam poinformować, że studentka I roku kierunku matematyka P. Paula Gorycka została Akademicką Mistrzynią Polski w kolarstwie górskim - Gratulujemy!
- 3rd Interdisciplinary Scientific Conference Mathematical Transgressions, 18 - 23 czerwca 2017, Kraków
- II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Oblicza algebry", 1-4 czerwca 2017r., Kraków
- Konkursy na stanowiska naukowo-dydaktyczne w Instytucie Matematyki UP:
- Wybory do Rady Instytutu Matematyki oraz wybory Dyrektora Instytutu Matematyki - kalendarz wyborczy
- Podziękowanie dla dr Joanny Major
- Powołanie Instytutowej Komisji Wyborczej 2017-2021
- Szkoła Przygotowawcza do XIX Wykładu im. A.Jankowskiego, 21-23 kwietnia 2017r., Kraków - konferencja współorganizawana przez IM UP
- Kolejny projekt w Instytucie Matematyki.
W ramach programu
Ścieżki Kopernika 2.0
Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w Instytucie Matematyki UP realizowany będzie przez grupę w składzie: mgr Grzegorz Malara, prof. dr hab. Tomasz Szemberg i dr. Justyna Szpond, we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, skierowany do młodzieży projektLaboratorium Twórczej Matematyki
. - Nasza studentka Anna Wicher (matematyka III rok) "Studentką Grudnia"
- Kolejny grant w IM UP: Miło nam poinformować, że mgr Grzegorz Malara, asystent w IM UP otrzymał w wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu w Narodowym Centrum Nauki grant badawczy typu Preludium.
- Konkurs na stanowisko adiunkta w Instytucie Matematyki UP - składanie dokumentów do 20 listopada 2016r.
- 3 listopada 2016r. (czwartek), godzina 12:15, sala 216 - Seminarium dla pracowników, doktorantów i studentów IM poświęcone zastosowaniu programu Maple w badaniach naukowych i dydaktyce
- Instytut Matematyki UP zaprasza dnia 27 padziernika 2015 r., o godzinie 17:15 na kolejny z cyklu Wykład im. A. Z. Krygowskiej, odczyt pt. "Matematyka w mózgach" wygłosi prof. dr hab. Włodzisław Duch (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) - szczegóły
- Instytut Matematyki UP dołączył do międzynarodowego projektu The Global Math Project
- Spotkanie inauguracyjne dla I roku studiów II stopnia odbędzie się 3 października o godz. 12 w sali 114. Zajęcia w dniu 3 października 2016r. odbywają się zgodnie z harmonogramem.
- Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 dla studentów I roku I stopnia studiów stacjonarnych kierunku matematyka odbędzie się dnia 3 października 2016 r w sali 216 w Instytucie Matematyki w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2 o godz. 10.00. Po zakończeniu spotkanie inauguracyjnego o godz. 11.30 zostaną rozdane indeksy.
Z przyjemnościa informujemy, że w dniu 23 czerwca 2017 roku dr hab., prof. UP Janusz Brzdęk uzyskał tytuł profesora nauk matematycznych nadany przez Prezydenta Republiki Czeskiej. Miło nam poinformować, że doktor Piotr Pokora, adiunkt w Instytucie Matematyki UP, w dniu 27 czerwca o godzinie 18:20 uzyskał na Uniwersytecie im. Leibniza w Hanowerze stopień doktora habilitowanego nauk matematycznych. Kolejny grant w Instytucie Matematyki UP. Miło nam poinformować, że doktorantka kierunku matematyka mgr Magdalena Lampa-Baczyńska uzyskała grant badawczy w konkursie Preludium. Jest to już czwarty grant NCN, który będzie aktualnie realizowany w Instytucie. Medal dla dr Justyny Szpond. Miło nam poinformować, że dr Justyna Szpond została uhonorowana przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę medalem za długoletnią służbę
Sukces Koła Matematyków. Miło nam poinformować, że Koło Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego reprezentowane przez Panie Dorotę Ruchała, Annę Wicher i Karolinę Kalemba zdobyło III miejsce w Festiwalu Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie o Puchar Prorektora ds. Studenckich za prezentację pod tytułem "A właściwie dlaczego Koło Matematyków?".
Program dnia otwartego w Instytucie Matematyki
godz. 9.00-14.00
miejsce: ul. Podchorążych 2 hol na I piętrze przed wejściem do Instytutu Matematyki
Warsztaty: Świat gier matematycznych i logicznych
godz. 10.00, 11.00, 12.00
miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 118
Wykład: Liczby wesołe
Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktora Piotra Pokory, adiunkta w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Miło nam poinformować, że dr Piotr Pokora został laureatem tegorocznej Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe. Doktor Pokora nagrodę uzyskał za obronioną z wyróżnieniem na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na początku 2015 roku rozprawę doktorską "Minkowski decompositions and degenerations of Okounkov bodies", której promotorami byli dr hab. Jarosław Buczyński (IM PAN) i prof. dr hab. Tomasz Szemberg (IM UP). Dr Pokora obecnie przebywa na stażu podoktorskim na Uniwersytecie w Hanowerze, gdzie przygotowuje rozprawę habilitacyjną. -
- Rok akademicki 2015/16
-
- Absolwentka kierunku matematyka w IM UP, Pani mgr Katarzyna Karpińska-Tułodziecka została laureatką
trzeciej nagrody w Konkursie PTM im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki za rok 2015.
Jury Konkursu nagrodziło jej pracę magisterską pt. Równania funkcyjne jako specyficzne źródło niestandardowych zadań olimpijskich, przygotowaną pod opieką dr Danuty Ciesielskiej (IM UP- IHN PAN).
Organizatorem Konkursu jest Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego a sponsorem Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tegoroczne nagrody wręczono 25 czerwca 2016r. podczas Dnia Edukacji Matematycznej - konferencji zorganizowanej przez IM UP. Nagrody wręczali: przewodnicząca Jury Konkursu - prof. Grażyna Rygał, Prezes Oddziału Krakowskiego PTM - prof. Antoni Leon Dawidowicz oraz Prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego - prof. Jerzy Waligóra. - Już 30 września 2016 roku - Małopolska Noc Naukowców!
To popularnonaukowe wydarzenie już po raz dziesiąty daje możliwość mieszkańcom regionu zajrzeć w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji naukowych zajmujących się na co dzień ciekawymi badaniami naukowymi.
Wydarzenie odbywa się rokrocznie od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie! Małopolska Noc Naukowców 2016 odbędzie się w 6 miastach regionu - Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie oraz Andrychowie.
- II etap rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia kierunek Matematyka - składanie dokumentów do 20 września 2016r.
- Conference on Ulam's Type Stability July 4-9, 2016, Cluj-Napoca, Romania - konferencja współorganizowana przez IM UP
- Instytut Matematyki UP w Krakowie oraz Stowarzyszenie Dobra Edukacja zapraszają na spotkanie z p. Katarzyną Hall. Tematem spotkania będzie Edukacja Spersonalizowana. Spotkanie odbędzie się 24 czerwca, o godz. 17, w sali 216 IM UP. Szczegółowe informacje.
- Dzień Edukacji Matematycznej - 25 czerwca 2016r.
- Konferencja ABC GeoGebry, 18 czerwca 2016 r. Patronami wydarzenia są Warszawskie Centrum GeoGebry oraz Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro. Szczegółowe informacje.
-
Workshop: Asymptotic invariants attached to linear series, Kraków, 15-21 maja 2016r.,
konferencja współorganizowana przez IM UP w ramach Krakowskich Konferencji Miejskich - Koło Matematyków serdecznie zaprasza na wykład Profesora Tomasza Szemberga pt. "Matematyczne kolorowanki", który odbędzie się 18 maja 2016 roku o godzinie 10:30 w sali 114.
-
Instytut Matematyki i Koło Matematyków serdecznie zapraszają na
organizowany w ramach Festiwalu Nauki wykład Profesora Michała Szurka
pt. "Szalony Krawiec, czyli przestrzenie matematyczne w twórczości
Stanisława Lema."
Sylwetka prelegenta Streszczenie wykładu Plakat
- Odczyt w Instytucie Matematyki UP: Dr. Liu Liu (Southwest Jiaotong University, Chengdu, People's Republic of China), Non-monotonicity height of polynomials, 28 kwietnia 2016 (czwartek), godz. 12:15, s. 118.
- 13 kwietnia 2016 roku - Sesja Matematyczna dla szkół ponadgimnazjalnych
- 7 kwietnia 2016r. - Sesja Matematyczne dla szkół podstawowych i gimnazjów
- XI Sympozjum Kół Naukowych - program szczegółowy
- Wykłady ogólnouczelniane do wyboru dla studentów studiów I i II stopnia - semestr letni 2015/2016
- Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego - 15 marca 2016r.
- Warsztaty matematyczne "Spotkanie z matematyką"
- Dziennik Polski na pierwszej stronie pisze o studiach doktoranckich z matematyki na UP. Kierownik studiów doktoranckich komentuje
- Pożegnaliśmy Profesora Eugeniusza Wachnickiego
- IRK MOST - Rekrutacja na semestr letni roku akademickiego 2015/16 Program Mobilności Studentów
- Ranking Szkół Wyższych, organizowany przez miesięcznik Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita:
-
Uniwersytet Młodych Wynalazców, zamknięcie projektu.
W poniedziałek, 14 grudnia 2015 roku o godzinie 16:00 w Auli Danka odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Konfiguracje prostych i stożkowych", który był realizowany w Instytucie Matematyki UP w ramach programu Uniwersytet Młodych Wynalazców prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W czasie spotkania z udziałem władz uczelni, władz administracyjnych miasta Krakowa i gminy Zabierzów oraz władz oświatowych Małopolski, uczestnicy projektu przedstawili swoje osiągnięcia. Spotkanie połączone było z promocją książki "Konfiguracje prostych i stożkowych", która stanowi podsumowanie projektu. Książka została wydana przez Wydawnictwo Szkolne OMEGA. - W sobotę, 5 grudnia 2015, w godz. 10.00-13.30 zapraszamy do udziału w Seminarium z Rozwiązywania Zadań. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: interspem.blogspot.com.
-
REKRUTACJA
na rok akademicki 2015/2016 -
Wykład im. A. Z. Krygowskiej, 15 października 2015 r., godz. 16:30, prelekcję pt. O metodach niefinitystycznych w matematyce wygłosi prof. dr hab. Janusz Czelakowski (Uniwersytet Opolski) - Odczyt w Instytucie Matematyki UP: Prof. Dr. Pavol Zlatoš (Faculty of Mathematics, Physics and Informatics, Comenius University Bratislava, Slovakia) Stability of systems of general functional equations in the compact-open topology 8 października 2015 (czwartek), godz. 1215, s. 118. - zob. abstrakt
- Zajęcia na studiach doktoranckich w IM UP (lata 1-3) rozpoczynają sie 1 października 2015r. o godzinie 16:30 w sali 216
Wybory Władz Uczelni i Wydziałów - kadencja 2016-2020
Ogłoszenie Komisji Wyborczej Samorządu Studentów UP
Rozpoczęcie roku akademickiego 2015/2016
dla studentów I roku matematyki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia
odbędzie się 1 października o godz. 12.00 w sali 216.
dla studentów I roku matematyki studiów stacjonarnych drugiego stopnia
odbędzie się 1 października o godz. 13.00 w sali 114. - Absolwentka kierunku matematyka w IM UP, Pani mgr Katarzyna Karpińska-Tułodziecka została laureatką
trzeciej nagrody w Konkursie PTM im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki za rok 2015.
Jury Konkursu nagrodziło jej pracę magisterską pt. Równania funkcyjne jako specyficzne źródło niestandardowych zadań olimpijskich, przygotowaną pod opieką dr Danuty Ciesielskiej (IM UP- IHN PAN).
- Rok akademicki 2014/15
-
- Konkursy na stanowiska asystenta oraz adiunkta w Instytucie matematyki UP. Termin składania dokumentów do 31 sierpnia 2015r. pok. 146.
- International Symposium on Affect in Mathematics Education, 26 June 2015 Special guest: prof. Gerald Goldin (Rutgers University, New Jersey, USA) Program
- 53rd International Symposium on Functional Equations - Krynica-Zdrój, Poland, June 14-21, 2015
- Interdyscyplinarne Seminarium Poświęcone Edukacji Matematycznej, Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Grupa Robocza SNM "Matematyka i Komputery" zapraszają na
Seminarium z zastosowania programu GeoGebra w nauczaniu i uczeniu się matematyki, które odbędzie się dnia 6 czerwca 2015 w IM UP w Krakowie.
Szczegółowe informacje: http://ispem.edu.pl/ oraz http://grupamik.hol.es/ - Wykłady popularyzujące matematykę w ramach współpracy Oddziału Krakowskiego PTM i Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk
- Nowa Redakcja czasopisma PTM Antiquitates Mathematicae
-
Ogólnopolska Konferencja Naukowa - "Oblicza Algebry" -
Kraków, Polska, 29-31 Maja, 2015
program konferencji - plik pdf - 28 maja 2015 (czwartek), godz. 12:15, s. 118, Prof. Jaroslav Mlýnek (Department of Mathematics and Didactics of Mathematics Technical University of Liberec, Czech Republic), Optimization of the temperature field on the mould surface. (zobacz abstrakt)
- 16 International Conference on Functional Equations and Inequalities, 17-23 maja 2015r., Będlewo, Polska
- Zapraszamy do udziału w X Ogólnopolskim Sympozjum Kół Naukowych organizowanym przez Koło Matematyków UP w dniach 20-22 marca 2015 r. - Program Sympozjum
- II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Transgresje Matematyczne" - Kraków, Polska, 15-19 Marca, 2015
- W LVIII edycji Konkursu im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki wyróżnienie uzyskała nasza studentka Beata Hejmej za pracę pt. Grupy Galois wielomianów stopni p i pq, napisaną pod opieką prof. dr hab. Kamila Ruska. Ten prestiżowy konkurs organizowany jest od 1956 roku przez Zarząd Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
- • Program Mobilności Studentów i Doktorantów MOST - rekrutacja na semestr letni 2014/15 Wykład im. A. Z. Krygowskiej, październik 2015 r., wykład dr hab. Ewy Swobody, prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski) pt. Ruch a geometria szkolna - zob. galerię zdjęć
- Informacja w sprawie rezygnacji z pobierania opłaty za studia na drugim i kolejnym kierunku studiów stacjonarnych w Uniwersytecie Pedagogicznym
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wśród 50 szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców - ranking tygodnika Wprost"
- Postanowieniem z dnia 19 grudnia 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr. hab. Tomaszowi Szembergowi tytuł naukowy profesora nauk matematycznych
- Zgłoszony przez Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny UP we współpracy z 7 LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie oraz Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie projekt ,,Konfiguracje prostych i stożkowych'' znalazł się wśród 40 projektów w całym kraju zakwalifikowanych do realizacji w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ,,Uniwersytet Młodych Wynalazców''. Projekt będzie realizowany w Instytucie Matematyki UP, jego liderem jest dr hab, prof. UP Tomasz Szemberg. UWAGA: PRZEDŁUŻONA REKRUTACJA NA KIERUNEK MATEMATYKA - studia niestacjonarne I stopnia
- Przesunięcie terminu konferencji naukowej: Development of mathematical and physical sciences in Central and Eastern Europe between the last decades of the XIXth century and the WWII - Lviv, Ukraine.
- POMOST 2014 - zajęcia wprowadzające dla studentów 1 roku kierunku matematyka studiów stacjonarnych I stopnia.
- Konkurs na pracę magisterską - wykorzystującą wyniki badań edukacyjnych
- • Program Mobilności Studentów i Doktorantów MOST - rekrutacja 2014/15
rejestracja elektroniczna i przyjmowanie podań od 20 października 2014 UWAGA: REKRUTACJA DODATKOWA NA KIERUNEK MATEMATYKA - studia stacjonarne I stopnia
rejestracja elektroniczna od 20 lipca 2014, przyjmowanie podań od 10 września 2014r.Rekrutacja na studia prowadzone w IM UP rok akademicki 2014/2015
studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia
studia stacjonarne III stopnia
studia podyplomowe - Rok akademicki 2013/14
-
- Matematyka I rok (3-letnie studia 1. stopnia) SPOTKANIE INAUGURACYJNE odbędzie się 1 października 2014 roku o godzinie 11:00 w sali 216. Odbiór indeksów i legitymacji studenckich będzie bezpośrednio po spotkaniu, również w sali 216.
- Odczyt naukowy: 25 września 2014 (czwartek), godz. 13:15, s. 118, Prof. El-sayed El-Hady (Leopold-Franzens-Universität Innsbruck), On a Certain Class of Two-place Functional Equations. (zobacz abstrakt)
- Odczyt naukowy: 25 września 2014 (czwartek), godz. 12:15, s. 118, Prof. Dr. Wolfgang Förg-Rob, (Leopold-Franzens-Universität Innsbruck), Means in the Theory of Optics. (zobacz abstrakt )
- POMOST 2013 - zajęcia wprowadzające dla studentów 1 roku kierunku matematyka studiów stacjonarnych I stopnia. Opinie o zajęciach po zajęciach
- I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa "Transgresje matematyczne" - Kraków, 15-18 czerwca 2014 roku
- CUTS 2014 - Conference on Ulam's Type Stability - Rytro, Polska, 2-6 czerwca 2014
- Odczyty naukowe w IM UP - 10 kwietnia 2014r. sala 216 godzina 12:15, program:
- 12:15, mgr Pawel Prysak: Matematyczne przygotowanie absolwentów szkół średnich zaczynających studiowanie na kierunkach ekonomicznych.
- 12:45, mgr Magdalena Lampa-Baczyńska: Efekt grubienia na powierzchniach Del Pezzo.
- 13:15, mgr Grzegorz Malara: Obraz dywizora wyjątkowego, czyli jak wyznaczyć równania 27 prostych na kubice.
- IX Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych, 4-6 kwietnia 2014r.
- Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na VII Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty - szczegóły
- Ranking Szkół Wyższych, organizowany przez miesięcznik Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita:
- Koło Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego zaprasza studentów, pracowników i absolwentów Instytutu Matematyki na X Jubileuszowy Bal Matematyka, który odbędzie się 11 stycznia 2014 r. o godz. 19.30 w restauracji Błękitna Laguna" w Krakowie przy ul. Makuszyńskiego 2.
- Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Matematycznego zapraszająna uroczystą, a sesję z okazji Jubileuszu 90. rocznicy urodzin Prof. zw. dr. hab. Jana Stanisława Lipińskiego
- Koło Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego zaprasza na Dzień Gier Matematycznych, który odbędzie się 28 listopada 2013 r. w godz. 12-14 w budynku głównym Uczelni przy ul. Podchorążych 2 (hol, I piętro)
- Akredytacja Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego 2-4 grudnia 2013r. Spotkania z Zespołem Polskiej Komisji Akredytacyjnej:
- Studenci - 3 grudnia (wtorek), godzina 10:00 - 12:00, Aula;
- Pracownicy - 3 grudnia (wtorek), godzina 12:00 - 13:00, Aula;
- Doktoranci - 3 grudnia (wtorek), godzina 14:00 - Sala Senacka.
- • ERASMUS INFO-DAY spotkanie informacyjne dotyczące wyjazdów w ramach Programu ERASMUS (LLP). 4 grudnia 2013 r., 11.00 - 13.00, Aula Główna - PROGRAM
- Rekrutacja na studia niestacjonarne na kierunek matematyka w roku akademickim 2013/14
- Wykład ogólnouczelniany "Elements" - nowe informacje
- XII Międzyuczelniana Naukowa Sesja Studencka, 22-24 listopada 2013 roku - program
- Wykład w ramach Roku Komisji Edukacji Narodowej pt. "O reformowaniu nauczania matematyki w pracach Komisji Edukacji Narodowej" wygłosi Dr Maria Legutko - 14 października 2013, godz. 12.15, sala 118. Uwaga wykład zostanie powtórzony dnia 28 października na Ogólnopolskim Seminarium z Dydaktyki Matematyki im. A. Z. Krygowskiej
- • Rekrutacja na studia doktoranckie z matematyki w roku akademickim 2013/14
- • Rekrutacja na dwusemestralne studia podyplomowe z matematyki
- Wykład im. A. Z. Krygowskiej: 9 października 2013 r., godz. 16:00 w Audytorium im. Wincentego Danka w budynku przy ulicy Podchorążych 2. Program: prof. dr hab. Wojciech Kucharz (Uniwersytet Jagielloński, University of New Mexico) Odwzorowania wielomianowe i wymierne
- Inauguracja roku akadem. 2013/2014 dla studentów I roku II stopnia studiów stacjonarnych kierunku matematyka odbędzie się dnia 1 października 2013 r w sali 114 w Instytucie Matematyki w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2 o godz. 15.15 (po zajęciach dydaktycznych, które rozpoczynają się we wtorek 1 października o godz. 10.15)
- Inauguracja roku akademickiego 2013/14 dla studentów I roku studiów stacjonarnych I stopnia odbędzie się 1 października 2013r. (wtorek) o godzinie 12.15 w sali 216 w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2.
- Rok akademicki 2012/13
-
- Konferencja miedzynarodowa- Recepcja Nauk Ścisłych w Europie Środkowo-Wschodniej w okresie 1850-1920 - Kraków, 20-21-22 września 2013 r.
- XVI Międzynarodowe Warsztaty dla Młodych Matematyków "Teoria Ergodyczna i Układy Dynamiczne" 15-21 września 2013 r., Kraków Koło Matematyków UJ
- Uwaga: Dodatkowa rekrutacja wrześniowa na kierunek matematyka studia stacjonarne I stopnia - przyjmowanie dokumentów 6-19 września br.
- Odczyt naukowy: 12 września 2013, godz. 12.15, s. 118, mgr Anna Pyzara (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), Algorytmizacja w nauczaniu matematyki.
-
Zmarł Profesor Jacek Gancarzewicz.
W dniu 1 września 2013 r. zmarł Profesor Jacek Gancarzewicz, matematyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1997-2001 prezes Oddziału Krakowskiego PTM. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w nowej kaplicy na cmentarzu w Batowicach we wtorek 10 września 2013 r. o godzinie 12:20, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. - Odczyt naukowy: Dr. Liu Liu (Academy of Mathematics and System Sciences, Chinese Academy od Sciences, P.R. China), Iteration and Iterative Roots 1 lipca 2013, godz. 10.00, s. 118
- Zawiadomienie Uczelnianej Komisji Wyborczej dotyczące wyborów kandydatów do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Odczyt: Prof. Dr. Ajda Fošner (University of Primorska, Koper, Slovenia), Studying in Slovenia - 13 czerwca 2013, godz. 13.00, s. 118
- Wybory 2013 - Wyniki wyborów, komunikaty i ogłoszenia Instytutowej Komisji Wyborczej
- Wybory 2013 - komunikat Instytutowej Komisji wyborczej dotyczący kalendarza wyborczego
- 15 Międzynarodowa Konferencja z Równań i Nierówności Funkcyjnych - 19-25 maja 2013 roku
- 8 Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych "Matematyka drogą od poznania świata" - IM UP 19 - 21 kwietnia 2013r. - (Organizator: Koło Matematyków UP)
- Zaproszenie na Finał Małopolskiego Konkursu Matematycznego - Sesja Matematyczna (10 - 11 kwietnia 2013r. godz. 14.00)
- Zawiadomienie o obronie rozprawy doktorskiej mgr. W. Młocka (11 kwietnia 2013 roku, o godz. 13:15, sala nr 118 w budynku UP przy ul Podchorążych 2)
- 19 lutego 2013r, godz 18:15, sala 216, dr hab. prof. UP Tomasz Szemberg, wykład pt. Elements - cykl Wykładów Ogólnouczelnianych
- • Harmonogramy zajęć w semestrze letnim. Odczyt Komisji Historii Matematyki OK PTM: Prof. dr hab. Roman Duda, Matematyka na Uniwersytecie Stefana Batorego, 15 stycznia 2013, godz. 16.00, IMUP s. 216.
- • Koło Matematyków zaprasza na Dzień Gier Matematycznych (13 grudnia 2012, 12-14)
- • Instytut Matematyki UP zawiadamia, że w roku akademickim 2012/13 został uruchomiony pierwszy rok studiów niestacjonarnych drugiego stopnia. Osoby zainteresowane podjęciem studiów na tym roku proszone są o kontakt z Instytutem.
-
•
Studia doktoranckie z matematyki na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym UP (zarządzenie)
Informacje o studiach, zasadach i trybie rekrutacji - Sesja naukowa ,,Matematyka wczoraj, dziś i jutro'' i inauguracja studiów doktoranckich, 4 października 2012.
- Rok akademicki 2011/12
-
-
•
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/13 dla studentów I roku matematyki studiów stacjonarnych I stopnia
odbędzie się 1 października br. o godzinie 9:30 w audytorium im. prof. W. Danka (budynek główny UP).
Odbiór indeksów i legitymacji w sali 118 w godzinach 11:30 - 12:30. -
•
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/13 dla studentów I roku matematyki studiów stacjonarnych II stopnia
odbędzie się 1 października br. o godzinie 12:15 w sali 216 (po wykładzie z algebry).
Uwaga: pierwszymi zajęcia w dniu 1 października jest wykład z algebry. - • DODATKOWA REKRUTACJA NA KIERUNEK MATEMATYKA studia stacjonarne I stopnia rok akad. 2012/13
-
•
REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2012/2013
kierunek matematyka - studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia - • 6th European Congress of Mathematics
- Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
- Odczyt Komisji Historii Matematyki OK PTM: 5 czerwca 2012 (WTOREK), godz. 17.15, s. 118 (IM UP), dr Stanisław Domoradzki, Koncepcje kształcenia nauczycieli matematyki w Galicji w dobie autonomii i w II Rzeczypospolitej
- Odczyt naukowy: 31 maja 2012, godz. 12.15, s. 118, mgr Kamila Piwowarczyk (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), Potęgowe izometrie częściowe i ich hyperrefleksywność
- • Wybory do Senatu i Rady Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego 24 maja 2012, godz. 9.00.
- • Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - maj 2012 w Bibliotece Głównej UP
-
7 Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych
Świat przez pryzmat matematyki
Koło Matematyków UP, Kraków 14-16 kwietnia 2012. -
•
28 marca 2012 - Dzień Otwarty UP
Zapraszamy na wyklady:
-
- prof. Tomasza Szemberga
pt. Piękno w matematyce (godz. 10.00-10.30, sala 118), - - dr Justyny Szpond
pt. Problem Flawiusza, czyli jak się nie dać zabić (11.45-12.30, Audytorium im. prof. W. Danka)
-
- prof. Tomasza Szemberga
- Odczyty naukowe w IM UP, najbliższy: 1 marca 2012, Prof. dr hab. Kamil Rusek (Uniwersytet Jagielloński), Układy równań wielomianowych
- Nowelizacja Statutu Uczelni
- XXI Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Zdolny matematycznie - twórczy w życiu (pod patronatem JM Rektora UP), Kraków, UP, 10-13 lutego 2012 roku.
- Stypendia zagraniczne w ramach programu "Uczenie się przez całe zycie" - ERASMUS w roku akademickim 2012/13
- Bryły Okounkowa, IM PAN & UP Kraków, 15-17 grudnia 2011r.
- Godziny Rektorskie dla studentów studiów stacjonarnych w dniach 2 i 10 listopada 2011 r.
- Dodatkowa rekrutacja na kierunek Matematyka, specjalność nauczycielska - 2-letnie studia niestacjonarne drugiego stopnia składanie podań do 14 października 2011r.
- Dodatkowa rekrutacja na kierunek Matematyka, specjalność matematyka stosowana - 2-letnie studia stacjonarne drugiego stopnia składanie podań do 19 października 2011
- Przedłużone terminy rekrutacji na kierunek: MATEMATYKA studia niestacjonarne I stopnia 3-letnie przyjmowanie podań do 14 października
- Rekrutacja dodatkowa na kierunek: MATEMATYKA studia stacjonarne II stopnia 2-letnie przyjmowanie podań do 19 października
- Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2011/2012 - 14 października 2011r.
-
Rekrutacja na studia podyplomowe z matematyki przyjmowanie podań do 30 września, są jeszcze wolne miejsca,
zapraszamy! Szczegóły
- Inauguracja roku akademickiego 2011/2012 dla studentów I roku studiów stacjonarnych I stopnia kierunku Matematyka odbędzie się w poniedziałek 3 października 2011 o godzinie 12:15 w Auli UP
- Inauguracja roku akademickiego 2011/2012 dla studentów I roku studiów stacjonarnych II stopnia kierunku Matematyka odbędzie się w poniedziałek 3 października 2011 o godzinie 14:15 w sali 114.
- Przedłużona rekrutacja na kierunek Matematyka, specjalność matematyka stosowana - 2-letnie studia stacjonarne drugiego stopnia składanie podań do 26 września 2011
-
•
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/13 dla studentów I roku matematyki studiów stacjonarnych I stopnia
odbędzie się 1 października br. o godzinie 9:30 w audytorium im. prof. W. Danka (budynek główny UP).
- Rok akademicki 2010/11
-
-
ś.p. Prof. dr hab. Bogdan Choczewski (12 VII 1935 -18 IX 2011) - Rekrutacja dodatkowa - Matematyka - 3-letnie studia stacjonarne pierwszego stopnia
- Nowe, atrakcyjne studia stacjonarne "matematyka i socjologia" od 1 października 2011
- Rekrutacja na studia rok akademicki 2011/12
- Wystawa i sesja powięcona pamięci prof. Andrzeja Pelczara
-
I M A G I N A R Y
wystawa Instytutu Badań Matematycznych w Oberwolfach - Jubileusz 65-lecia Uniwersytetu Pedagogicznego
- Zmiany w strukturze Instytutu.
- 15 III 2011 - Dzień Otwarty
- "Matematyczny", numer Konspektu - pisma UP.
- Zmarł Prof. Tadeusz Ziętara - były Rektor naszej Uczelni
- Konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego
- 25 XI 2010 - zaproszenie na odczyt w IM UP
- • Wydziałowe Konwersatorium Popularyzacji Wiedzy: Prof. Maciej Klakla, Intuicja i dyscyplina myślenia w matematyce i jej nauczaniu. 20 października 2010 (środa) godz. 14.30, Audytorium prof. W. Danka
- Odczyt naukowy: 18 października 2010, godz. 12.15, sala 118, Prof. Dorian Popa (Technical University of Cluj-Napoca, Romania), Hyers-Ulam stability of some functional and differential equations
- Państwowa Komisja Akredytacyjna: pozytywna ocena jakości kształcenia na kierunku matematyka w UP.
- Rekrutacja przedłużona do 14 X - studia niestacjonarne I stopnia - terminarz
- Rekrutacja przedłużona do 14 X - studia niestacjonarne II stopnia - terminarz
- • 14 X Dzień Edukacji Narodowej - Święto Uczelni - dzień wolny od zajęć dydaktycznych - zapraszamy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2010/11
- Rekrutacja 2010 - szczegóły
- Rozpoczęcie roku akademickiego 2010/2011
-
- Rok akademicki 2009/10
-
-
ś.p. Profesor Andrzej Pelczar (12 IV 1937 -18 V 2010) -
W dniach 26-27 maja gościmy Państwową Komisję Akredytacyjną.
Planowane są spotkania Zespołu wizytującego ze studentami i pracownikami.
- Spotkanie ze studentami kierunku matematyka odbędzie się 26 maja o godz. 11.30 w audytorium im. prof. W. Danka.
- Spotkanie z pracownikami IM odbędzie się 26 maja o godz. 13.00 w sali 216. W dniu 26 maja od 11.30 do 14.30 obowiązywać będą "godziny dziekańskie" dla studentów kierunku matematyka i pracowników IM. - 17 maja 2010, godz. 12.15, sala 118, Seminarium z równań i nierówności funkcyjnych: Jubileusz 80-tych Urodzin Profesora Zenona Mosznera. Seminarium ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
- 20 maja 2010, godz. 10.30, sala 118, 100. posiedzenie Seminarium z Geometrii i Równań Różniczkowych, prof. dr hab. Arkadiusz Płoski (Politechnika Świętokrzyska), O wyróżniku. - wykład odwołany
- Odczyt naukowy: 13 maja 2010, godz. 12.30, sala 118, Dr Jacek Dymel (V LO w Krakowie), Strategie i błędy w uczniowskich rozwiązaniach zadań olimpijskich.
- "Boundary value problems, functional equations and their applications 2"- Workshop, April 14-17, 2010
- Materiały do akredytacji 2010
- Odczyt naukowy: 18 III 2010 godz. 12.15, s. 118, Mgr Janina Duda (ZSO w Zabrzu), Twórczość matematyczna uczniów uzdolnionych, a kalkulator graficzny.
- Kurs przygotowawczy do egzaminu maturalnego z matematyki
- Odczyt naukowy: 28 I 2010, Mgr Ewa Borak (Uniwersytet w Białymstoku), W kierunku badań nad oceną przydatności dydaktycznej systemu Mizar w matematycznym kształceniu studentów
- Badania własne 2010 Sprawozdania za rok 2009 oraz wnioski o finansowanie w roku 2010 (zob. formularz oraz zasady przyznawania) należy składać w Sekretariacie IM do dnia 13 stycznia 2010.
-
Spotkanie ,,opłatkowe''
17 XII 2009, godz. 12.15, s.118. - Odczyt naukowy: 3 XII 2009, Mgr Barbara Sobek (Uniwersytet Rzeszowski), Rozwiązania wybranych równań funkcyjnych na obciętej dziedzinie
- Konkurs na stanowisko Profesora nadzwyczajnego w Instytucie Matematyki UP
- Odczyt naukowy: 29 X 2009, Prof. Dr. Pierre M. Adler (Paris), Transport processes in fractured porous media from the pore scale to the field scale
- Konwersatorium Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Technicznego: 21 X 2009, prof. UP J. Chmieliński, Między wyobraźnią, a rzeczywistością; refleksje o matematyce
- 50-lecie Zakładu Dydaktyki Matematyki
-
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa używa plików tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie. Czytaj więcej
Akceptuję